Ryszard Ćwirlej, absolwent socjologii Uniwersytetu Śląskiego, to uznany dziennikarz, reporter TVP i były zastępca redaktora naczelnego Radia Merkury w Poznaniu. Obecnie prowadzi zajęcia z dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Autor ceniony za stworzenie gatunku „kryminału neomilicyjnego” zdobył liczne nagrody, w tym Kryminalną Piłę i Wielki Kaliber. Jego książka „Ręczna robota” została zaadaptowana na słuchowisko przez Teatr Polskiego Radia. Otrzymał również wielokrotne nominacje na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.
Spis treści
Podobni Autorzy
- Marek Krajewski – laureat Paszportu Polityki, autor serii kryminałów o funkcjonariuszu Eberhardzie Mocku, których akcja dzieje się w przedwojennym Wrocławiu. Więcej o książkach Krajewskiego możesz przeczytać tutaj.
- Katarzyna Bonda – jedna z najpopularniejszych autorek polskich kryminałów. Autorka serii kryminałów m.in. o profilerze Hubercie Meyerze oraz policjantce Saszy Załuskiej.
- Zygmunt Miłoszewski – autor serii o prokuratorze Szackim. Jego powieści kryminalne zdobyły wiele nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Więcej o książkach Miłoszewskiego możesz przeczytać tutaj.
Zobacz też: Najlepsze Aplikacje do Audiobooków – Moje TOP 8.
Najwyżej Oceniane Książki
Pójdę twoim śladem z serii o Antonim Fischerze (7,5 wg Lubimyczytać)
Zaśpiewaj mi kołysankę z serii o Antonim Fischerze (7,5 wg Lubimyczytać)
Śmiertelnie poważna sprawa z serii o Milicjantach z Poznania (7,5 wg Lubimyczytać)
Błyskawiczna wypłata z serii o Milicjantach z Poznania (7,5 wg Lubimyczytać)
Masz to jak w banku z serii o Milicjantach z Poznania (7,5 wg Lubimyczytać)
Ryszard Ćwirlej – Kolejność Czytania (Chronologicznie)
Książki z serii o Antonim Fischerze
TOM 4. Pójdę twoim śladem (2019)
Czas akcji: 6 kwietnia – 7 maja 1919
Wiosna 1919. Porucznik Fischer zostaje oddelegowany do Poznania, aby stworzyć w mieście polską policję. Tuż po przyjeździe do miasta, Fischer musi rozwikłać pierwszą zagadkę kryminalną w swojej karierze. W budynku nowo powstałego Poznańskiego Uniwersytetu zostają znalezione zwłoki nocnego stróża. Pomimo że wszystko wskazuje na samobójstwo, Fischer nie daje za wygraną i rozpoczyna śledztwo, z którym nie poradziłoby sobie wielu doświadczonych policjantów.
TOM 5. Zaśpiewaj mi kołysankę (2020)
Czas akcji: 4-11 kwietnia 1922
Kwiecień 1922 roku. Zaginięcie ośmiolatki rzuca cień na spokojne życie mieszkańców Poznania. Matka dziewczynki odwiedza Fischera i prosi go o pomoc w odnalezienia córki.
TOM 1. Tam ci będzie lepiej (2015)
Czas akcji: 4-14 marca 1924
Rok 1924, Poznań. Komisarz Antoni Fischer i jego zastępca, Albin Siewierski, próbują rozwiązać sprawę fali brutalnych morderstw na prostytutkach. Mimo ogromnych różnic w charakterach i stylu pracy, muszą połączyć siły, aby złapać seryjnego mordercę.
Zobacz także: Robert Małecki – kolejność czytania książek
TOM 3. Już nikogo nie słychać (2018)
Czas akcji: 15 listopada – 3 grudnia 1926
Listopad 1926, Poznań. W atmosferze napięcia po przewrocie majowym, komisarz Fischer musi zadbać o bezpieczeństwo marszałka Piłsudskiego. Tymczasem zamordowany zostaje Alojzy Kaczmarkiewicz – właściciel zakłądu pogrzebowego. Niedługo później ginie kolejna oosba – mecenas Olgierd Witecki, działacz partii narodowej. Antoni Fischer musi jak najszybciej znaleźć sprawcę zbrodni.
TOM 6. Wszyscy słyszeli jej krzyk (2021)
Czas akcji: 1929
Podczas wielkiej Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, w której przedstawiany jest dziesięcioletni dorobek niepodległej Polski, dochodzi do serii napadów. Fischer musi jak najszybciej złapać przestępców, aby zapewnić spokój mieszkańcom i gościom odwiedzającym targi.
TOM 7. Śmierci ulotny woal (2022)
Czas akcji: 19-28 kwietnia 1930
Kwiecień 1930 roku. Pułkownik von Zanthier, przywołany podczas seansu spirytystycznego, obwieszcza rychłą śmierć wicekonsula Albrechta von Pieskowa. Wkrótce potem wicekonsul przepada bez śladu. Komisarz Fischer rozpoczyna śledztwo, aby ustalić, co się stało z urzędnikiem.
TOM 8. Ofiara twoim przeznaczeniem (2023)
Czas akcji: 1931
1931 rok, Poznań. Fischer musi odnależć prawowitego właściciela obrazu Matki Boskiej, który został znaleziony w dość niecodziennych okolicznościach. Policja sądzi, że skradziono go z któregoś z lokalnych kościołów, ale nie ma pojęcia, jak wartościowe dzieła wpadło w ich ręce.
TOM 2. Tylko umarli wiedzą (2017)
Czas akcji: 11-19 lipca 1932
Lipiec 1932. Europa pogrąża się w kryzysie ekonomicznym, a w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) dochodzi do zabójstwa działacza komunistycznego. Wszystkie dzieje się tuż przed przybyciem do miasta kandydata na kanclerza – Adolfa Hitlera. Kapitan Carl Aschmutat, który urzęduje w Pile, prosi Antoniego Fischera o pomoc w znalezieniu sprawcy.
TOM 9. Na trwogę bije dzwon (2024)
Czas akcji: przełom 1938 i ’39 roku
Nad Polską wisi widmo nadchodzącej wojny, a Poznań po raz kolejny staje się areną mrocznych wydarzeń. Nadkomisarz Antoni Fischer i jego brygada muszą zmierzyć się z dwoma trudnymi sprawami, które splatają się w zaskakujący sposób.
W jednej z wielkopolskich wsi dochodzi do makabrycznego morderstwa – kierownik szkoły Eckert i jego rodzina zostają brutalnie zamordowani, a wszystko wskazuje na to, że sprawca czegoś szukał. W tym samym czasie w Poznaniu policjanci tropią zuchwałą szajkę złodziei brylantów, która działa coraz śmielej.
Seria “Milicjanci z Poznania”
TOM 2. Trzynasty dzień tygodnia (2007)
Czas akcji: 12-16 grudnia 1981
Akcja tej części rozgrywa się w dramatycznym dla Polski okresie. Jest 13 grudnia 1981 roku. Milicjanci, którzy odwiedzają jedno z poznańskich osiedli w celu aresztowania opozycjonisty z Solidarności, natrafiają na zwłoki zastrzelonego mężczyzny. Mieszkanie mężczyzny jest ograbione. Tej samej nocy dochodzi do kolejnego morderstwa. W trakcie śledztwa milicjanci muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy oba morderstwa to czysty zbieg okoliczności, czy może w Poznaniu pojawił się seryjny morderca.
TOM 6. Błyskawiczna wypłata (2014)
Czas akcji: 14-17 czerwca 1982
Milicjanci, prowadzą śledztwo w sprawie napadu na furgonetkę z pieniędzmi, oraz w sprawie upozorowanego samobójstwa mężczyzny powiązanego z SB.
TOM 5. Śmiertelnie poważna sprawa (2013)
Czas akcji: 3 maja – 19 czerwca 1983
Główne tło tej części stanowi Grodzisk Wielkopolski, miasteczko znane z produkcji piwa i wody mineralnej. Brutalne zabójstwo młodej dziewczyny wywołuje zamieszanie w miasteczku. Milicji szybko udaje się schwytać sprawcę, ale czy na pewno mają właściwą osobę?
TOM 8. Śliski interes (2016)
Czas akcji: 20-23 grudnia 1983
Zima 1983 roku, przed Bożym Narodzeniem. Chorąży Teofil Olkiewicz z poznańskiej milicji prowadzi śledztwo w sprawie ciała znalezionego w pryzmie śniegu. Okazuje się, że ciało zostało skradzione z jednego z cmentarzy. Podporucznik Mirosław Brodziak próuje ostrzec cinckiarza Rycha Grubińskiego, przyjaciela z dzieciństwa, przed grożącym mu niebezpieczeństwem.
TOM 1. Upiory spacerują nad Wartą (2007)
Czas akcji: 3-7 czerwca 1985
Jest rok 1985. Poznań staje się miejscem makabrycznego odkrycia – znaleziono tu zwłoki kobiety bez głowy. Milicja Obywatelska prowadzi śledztwo, które staje się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy głowa odnaleziona jakiś czas później nie pasuje do odnalezionego ciała. Miasto ogarnia strach i panika. Czy możliwe, że w Poznaniu grasuje seryjny morderca?
TOM 3. Ręczna robota (2010)
Czas akcji: 8-13 marca 1986
Tłem tej części jest Polska Ludowa z jej specyficzną atmosferą, gdzie alkohol leje się strumieniami, a posiadanie pralki to najwyższy luksus. Brutalne morderstwo przemytnika w pociągu relacji Poznań – Berlin narusza kruchą strukturę społeczną i stawia pytanie, czy morderstwo przemytnika miało być dla kogoś ostrzeżeniem.
TOM 9. Milczenie jest srebrem (2017)
Czas akcji: 11-24 marca 1986
Główną oś fabuły stanowi tajemnicza kradzież srebrnej figury św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry. Milicja z Poznania zostaje wezwana, aby rozwiązać zagadkę, a Teofil Olkiewicz inwigiluje miejscowy półświatek. Razem z Brodziakiem obserwują także grupę studentów, którzy przemycają srebro do NRD.
TOM 13. Mordercza rozgrywka (2021)
Czas akcji: luty/czerwiec 1987
Akcja osadzona jest w roku 1987. Studentka nie dociera do akademika po tym, jak wysiadła z pociągu na poznańskich Garbarach. W Poznaniu odbywają się Międzynarodowe Targi. W hotelu Polonez na oczach gości zostaje zastrzelona kobieta. Do akcji wkracza porucznik Teofil Olkiewicz.
TOM 4. Mocne uderzenie (2011)
Czas akcji: 5-8 sierpnia 1988
Lato 1988 roku, Polska Ludowa chwieje się w posadach, a system jest bliski upadku. Kończy się epoka wszechwładzy Służby Bezpieczeństwa. W Jarocinie odbywa się festiwal. W jednym z namiotów odkryto jest ciało dziewczyny. Ofiara została brutalnie zamordowana tępym narzędziem, a ślady wskazują, że wcześniej padła ofiarą zbiorowego gwałtu. W tym samym czasie na teren festiwalu przybywa Charon – mężczyzna owłądnięty obsesją radykalnej przemiany świata. Tego samego dnia w Poznaniu okradziony zostaje Tunio Ząbek, cinckiarz.
TOM 10. Masz to jak w banku (2018)
Czas akcji: 10 października 1988 – 15 marca 1989
W Polsce trwają obrady Okrągłego Stołu, a w Poznaniu ktoś dokonuje serii morderstw na miejscowych handlarzach dewizami. Wygląda na to, że ktoś próbuje przejąć interes Grubego Rycha. Śledztwo przejmuje Mirek Brodziak, który jest przyjacielem Rycha z dzieciństwa.
Seria “Milicjanci z Poznania” ciąg dalszy – książki o prokurator Brygidzie Bocian
TOM 15. Granica możliwości (2023)
Czas akcji: 15 sierpnia 1990 – 5 września 1990
Prokurator Brygida Bocian zajmuje się wypadkiem samochodowym w podpoznańskiej Opalenicy. W wypadku giną pasażer i kierowca passata. Podjerzenia prokurator budzi fakt, że w samochodzie nie ma dokumentów, pieniędzy ani żadnych towarów, które ktoś mógłby wieźć na handel.
TOM 17. Pocałunek Judasza (2024)
Czas akcji: 1991
Na leśnym parkingu zostają znalezione ciała dwóch młodych mężczyzn, zamordowanych w precyzyjnie zaplanowanej egzekucji. Brak dokumentów, dziwne ślady – w tym obcięty palec, który nie należy do żadnej z ofiar – oraz brak doświadczenia lokalnych policjantów sprawiają, że młoda prokuratorka Brygida Bocian musi szukać wsparcia u doświadczonego komisarza Mariusza Blaszkowskiego z Poznania.
W tym samym czasie Ryszard Grubiński, dawny cinkciarz, obecnie szanowany biznesmen, musi zmierzyć się z problemami ze swojej ciemnej przeszłości. Dwóch jego ludzi, którzy zajmowali się przemytem kradzionych samochodów, ginie w tajemniczych okolicznościach, a on zleca swojemu przyjacielowi, byłemu policjantowi Mirosławowi Brodziakowi, przeprowadzenie prywatnego śledztwa.
Seria “Milicjanci z Poznania” ciąg dalszy – książki o komisarz Anecie Nowak
TOM 7. Jedyne wyjście (2015)
Czas akcji: czerwiec 2011
Pierwsza książka z cyklu o Anecie Nowak. Jest rok 2012. W spokojnym miasteczku dochodzi do porwania 17-letniego syna lokalnego biznesmena. Mimo że porywacze każą biznesmenowi milczeć, informacja o porwaniu staje się tajemnicą Poliszynela. Ojciec próbuje, za pomocą swoich kontaktów, dogadać się z porywaczami bez udziału policji. Tymczasem młoda policjantka Aneta Nowak, przypadkowo trafia na trop, dzięki któremu policja może odnaleźć chłopca pierwsza.
TOM 11. Ostra jazda (2019)
Czas akcji: 15 sierpnia – 17 września 2015
Rok 2015. W Polsce trwają przygotowania do wyborów, kryzys migracyjny w Europie wciąż się nasila, a w Poznaniu dochodzi do morderstwa podoficera. Śledztwo prowadzone przez Żandarmerię Wojskową jest prowadzone tak nieporadnie, że dociera do martwego punktu.
Kilka tygodni później w lesie przypadkowa osoba natrafia na ciało kobiety. Okazuje się, że dziewczyna mogła być ofiarą handlu żywym towarem. Do śledztwa prowadzonego przez policję w Szamotułach, dołącza młoda policjantka Aneta Nowak.
TOM 12. Szybki szmal (2020)
Czas akcji: 29 czerwca – 6 lipca 2019
Wronki, lata 80. W pożarze ginie ośmioro dzieci i dyrektor sierocińca. Policja ustala, że doszło do zwarcia instalacji. 2019 rok. Aneta Nowak, po ukończeniu studiów w Szczytnie, dołącza do zespołu dochodzeniowo-śledczego w Szamotułach, gdzie bada sprawę tajemniczej śmierci starszego mężczyzny, który według pobieżnych oględzin popełnił samobójstwo. Ekspertyzy techniczne nie wykluczają jednak udziału osób trzecich.
TOM 14. Naga prawda (2022)
Czas akcji: styczeń – marzec 2020
W ostatniej części przygód Anety Nowak, młoda podkomisarz bada serię pozornie niezwiązanych ze sobą spraw: zaginięcia kelnerki, zatopienia samochodu z trzyosobową rodziną, martwej kobiety w łóżku wpłwowego urzędnika. Wkrótce podkomisarz Nowak trafia na trop i odkrywa, co łączy wszystkie sprawy.
TOM 16. Ostatnia droga (2023)
Czas akcji: luty 2022
Akcja rozpoczyna się w lutym 2022 roku, gdy Rosja napada na Ukrainę, a do Polski rusza fala uchodźców. Komisarz Aneta Nowak i aspirant Szymon Turek wyjeżdżają na granicę, by pomagać uciekinierom.
Kilka tygodni później przy Autostradzie Wolności zostaje znalezione ciało młodej kobiety, potrąconej przez samochód. Bez dokumentów i zgłoszenia zaginięcia kobieta pozostaje zagadką. W tym samym czasie w Poznaniu znika siostra Ukrainki, która znalazła schronienie u aspiranta Turka. Policjant rozpoczyna poszukiwania na własną rękę, a komisarz Nowak, dołącza do śledztwa.
Szybko odkrywają, że oba zdarzenia mogą być ze sobą powiązane, a trop prowadzi ich do poznańskiego mieszkania, gdzie odnajdują ślady działalności ludzi, którzy bez skrupułów wykorzystują chaos wojny do własnych celów.
Seria o Marcinie Engelu
TOM 1. Niebiańskie osiedle (2021)
W „Niebiańskim osiedlu” pojęcie spokoju i ciszy nabiera nowego wymiaru. Czy można sprzdawać miejsca w niebie, i czy jest to uczciwe?
TOM 2. Tęczowa dolina (2023)
Książka opowiada historię reportera, który śledzi sprawę tajemniczego uzdrowiciela, zdolnego uzdrawiać najciężej chorych. Dziennikarz podejrzewa, że to oszustwo. Tymczasem uzdrowiciel znika.
TOM 3. Rajski zakątek (2024)
Gdy do klasztoru prowadzonego przez charyzmatycznego księdza trafia kolejna bogata starsza pani, nikt nie spodziewa się, że jej pobyt zakończy się tragicznie. Kobieta, szukająca spokoju w jesieni życia, ginie w tajemniczym wypadku.
Tuż przed śmiercią kobieta zapisuje cały swój majątek klasztorowi, co wywołuje szczerą wdzięczność duchownego i zero pytań ze strony otoczenia. Jednak inspektor Matylda, była policjantka, która przypadkiem znała zmarłą, zaczyna podejrzewać, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Szybko odkrywa, że to nie pierwszy „nagły wypadek” w Rajskim Zakątku.