PocketBook Basic Lux 3 – idealny czytnik dla seniora?

Czytnik PocketBook Basic Lux 3, który został wypuszczony na rynek w 2022 roku, należy do trzeciej generacji czytników z bazowej linii PocketBooków i jest jednym z najtańszych urządzeń tego typu na rynku. Jeżeli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z czytnikami lub szukasz dobrej jakości urządzenia dla swojej babci lub dziadka, to przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy Basic Lux 3 wart jest zakupu.

Ekran

Kopia IMG 1554 1

Ekran czytnika to 6-calowy czarno-biały E-ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758, czyli 212 ppi. Taką samą rozdzielczość posiada Touch Lux 5, czytnik PocketBook ze średniej półki cenowej. Wyższą rozdzielczość (300 ppi) mają dopiero czytniki wyższej klasy, np. PocketBook Era lub czytnik konkurencji – Kindle Paperwhite 5. Kontrast ekranu jest zadowalający, a czcionka się nie rozmywa. Dzięki antyrefleksyjnej powłoce ekranu E-ink Carta, komfort czytania jest dobry nawet przy dużym nasłonecznieniu. Wielkość ekranu sprawia, że czytnik jest ergonomiczny i łatwy w obsłudze, a jednocześnie dość duży, aby czytało się na nim wygodnie. 

Przeczytaj także: Papier elektroniczny – co to jest i jak działa?

PocketBook Basic Lux 3 to jeden z niewielu czytników, który obsługujemy jedynie za pomocą fizycznych przycisków. I tak w czytnik wbudowane są 2 przyciski do zmiany stron, przycisk “OK” służący do zatwierdzania oraz otaczający go przycisk kierunkowy do poruszania się po wszystkich opcjach. Czytniki obsługiwane jedynie za pomocą przycisków to już właściwie historia. Niewielu producentów tworzy jeszcze takie urządzenia. Większość obecnych na rynku czytników z przyciskami ma możliwość przełączenia się na ekran dotykowy w razie potrzeby. Taką funkcję ma na przykład niewiele droższy PocketBook Touch Lux 5, o którym możesz przeczytać tutaj.

PocketBook Basic Lux 3

PocketBook Basic Lux 3

gdzie kupić:

Media Expert
Empik
Amazon 
Allegro
RTV EURO AGD

Obudowa

Kopia IMG 1558 1

Czytnik jest bardzo lekki (waży tylko 155 gramów) i nieduży (161,3 x 108 x 8 mm), dzięki czemu dobrze się go trzyma w ręce. Sama obudowa wykonana jest z twardej gumy, której zaletą jest to, że nie brudzi się tak szybko jak obudowy innych czytników. Urządzenie występuje w kolorze atramentowo-czarnym. 

Tak jak i w przypadku innych czytników, tutaj również polecam zakup etui. Mimo że czytnik nie brudzi się tak łatwo, to jednak warto go zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Szeroki wybór w dobrej cenie znajdziecie chociażby na Allegro.

Oświetlenie 

Największą zmianą w porównaniu ze starszą wersją, Basic Lux 2, jest oświetlenie. Czytnik Basic Lux 3 posiada funkcję tzw. SmartLight, czyli automatycznego dopasowywania się temperatury oświetlenia czytnika do oświetlenia pomieszczenia. Temperatura ekranu zmienia się w zależności od warunków, w których się znajduje – w ciągu dnia ekran będzie bardziej biały, a wieczorem nabierze bursztynowego odcienia. Do tej pory ta funkcja była dostępna tylko w bardziej zaawansowanych czytnikach PocketBook, np. w Touch Lux 5. 

Bateria, ładowanie i pamięć

Kopia IMG 1549 1

Czytnik posiada pamięć wielkości 8 GB, która pozwala na przechowywanie 1500 – 3000 książek. Ta liczba zależy od tego, jak duże są książki, w jakim są formacie oraz ile posiadają obrazków. Jeżeli potrzebna jest nam większa pamięć, to czytnik posiada wejście na kartę SD o wielkości do 32 GB. Książki możemy także przechowywać w chmurze – Pocketbook Cloud. Aby skorzystać z chmury Pocketbook, trzeba najpierw zsynchronizować ją z urządzeniem.

Żywotność baterii to ok. 1 miesiąc przy założeniu, że czytnik ma wyłączone wifi. Czytnik Basic Lux 3 ładujemy przy pomocy kabla micro-USB. Urządzenia z wejściem tego typu powoli odchodzą już do lamusa, więc takie rozwiązanie zaproponowane przez Pocketbook dla czytnika z 2022 roku jest trochę rozczarowujące. Miejmy nadzieję, że kolejne czytniki będą już miały wejście typu USB-C, które jest standardem w przypadku chociażby smartfonów, a wkrótce stanie się też obowiązkowe w całej Unii Europejskiej.

Szybkość działania i użytkowanie 

W przeciwieństwie do czytników Amazona, wszystkie PocketBooki (także i ten) posiadają polskie menu, co znacznie ułatwia użytkowanie 

W porównaniu z czytnikiem PocketBook Basic Lux 2, który posiadał jednordzeniowy procesor, w Basic Lux 3 wbudowano procesor dwurdzeniowy oraz podwojono pamięć RAM (512 MB), dzięki czemu czytnik działa płynniej.

Urządzenie ma także wbudowane wifi, które pozwala na wysyłanie książek bez potrzeby podpinania kabla oraz ułatwia aktualizację oprogramowania. Czytnik natomiast nie ma wbudowanej przeglądarki internetowej.

W czytnik wbudowano kilkanaście czcionek. Oprócz wyboru rodzaju czcionki, możemy także zmieniać jej rozmiar, a także dopasowywać marginesy i zmieniać układ strony.

Obsługiwane formaty

Kopia IMG 1570 1

Czytnik obsługuje bez konwersji 19 formatów plików tekstowych, tj. ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT i 4 rodzaje plików graficznych (JPG, BMP, PNG, TIFF).

W przypadku plików PDF nie ma możliwości zmiany rozmiary czcionki, dlatego, aby poprawić komfort czytania tych plików, można skorzystać z trybu kolumnowego lub dopasować plik w ustawieniach do szerokości strony. Tak jak inne czytniki Pocketbook, Basic Lux 3 posiada także funkcję reflow, która ułatwia czytanie plików PDF. Więcej na temat trybu reflow i dopasowywania PDFów możesz przeczytać w tym artykule.

Książki dostępne w polskich księgarniach działają na czytnikach Basic Lux 3 bez większych problemów. Po zakupie książki możemy ją wysłać na czytnik za pomocą Dropboxa, aplikacji Send to Pocketbook lub kabla micro-USB.

Kompatybilność z aplikacjami

Kopia IMG 1620 1

Wszystkie czytniki z serii Basic, w tym czytnik PocketBook Basic Lux 3, nie są kompatybilne z aplikacjami Legimi i Empik Go. Aby móc korzystać z aplikacji, trzeba posiadać wyższą wersję czytnika, np. PocketBook Touch Lux 5. Jeżeli szukasz czytnika, na którym możesz otworzyć jedną z tych aplikacji, to zapoznaj się z artykułami: Legimi – biblioteka 2.0? oraz Empik Go – nowy wymiar biblioteki.

W czytnik wbudowane są gry, takie jak: sudoku, pasjans, wąż, co daje nam dodatkową rozrywkę bez konieczności uruchamiania dodatkowego urządzenia. Na czytniku jest także dostępna przeglądarka zdjęć.

PocketBook Basic Lux 3 nie posiada natomiast wejścia na słuchawki ani  łącza Bluetooth, dlatego na tym czytniku nie ma możliwości słuchania audiobooków. 

Cena i gdzie kupić?

Czytnik PocketBook Basic Lux 3 jest dostępny tylko w jednym wariancie kolorystycznym. Cena czytnika zaczyna się od 458 zł, co oznacza, że jest niewiele tańszy od wyższej wersji – czytnika PocketBook Touch Lux 5, który ma możliwość przełączenia się na ekran dotykowy oraz jest kompatybilny z aplikacjami Empik Go i Legimi.

Czytnik Basic Lux 3 można kupić w większości sklepów z elektroniką, na Amazonie i w Empiku. Najtaniej czytnik znalazłam w Empiku.

PocketBook Basic Lux 3

PocketBook Basic Lux 3

gdzie kupić:

Media Expert
Empik
Amazon 
Allegro
RTV EURO AGD

Werdykt

Obsługa za pomocą przycisków oraz możliwość wyboru menu w języku polskim powodują, że czytnik PocketBook Basic Lux 3 świetnie się sprawdzi dla osób starszych. Funkcja SmartLight wbudowana w urządzenie to także duży plus, zwłaszcza że zazwyczaj funkcja ta nie jest dostępna w czytnikach z niższej półki cenowej. Niestety, w przeciwieństwie do dotykowych czytników PocketBook, Basic Lux 3 nie jest kompatybilny z aplikacjami do czytania, co uważam za duży minus. Cena urządzenia na pewno jest kusząca. Pytanie tylko, czy nie warto dorzucić 100 – 150 zł i kupić czytnik wyższej klasy.

Pytania i odpowiedzi

Czy PocketBook Basic Lux 3 jest kompatybilny z Legimi?

Niestety, czytnik nie jest kompatybilny z Legimi. Listę czytników kompatybilnych z Legimi znajdziesz w artykule: Legimi – biblioteka 2.0?

Ile ebooków zmieści się na czytniku PocketBook Basic Lux 3 z pamięcią 8 GB?

Pamięć 8 GB pomieści do 3000 książek elektronicznych. Wiele jednak zależy od tego, w jakim formacie są książki oraz czy posiadają obrazki. Jeżeli 8 GB jest dla Ciebie za małe, to do czytnika można włożyć kartę SD do 32 GB.

Czy PocketBook Basic Lux 3 jest kompatybilny z Empik Go?

Niestety, ten czytnik nie jest kompatybilny z Empik Go. Listę czytników kompatybilnych z aplikacją znajdziesz w artykule: Empik Go – nowy wymiar biblioteki.

Czy PocketBook Basic Lux 3 posiada polskie menu?

Tak, PocketBook Basic Lux 3 ma wbudowane menu w języku polskim. 

Czy na czytniku PocketBook Basic Lux 3 można odtwarzać audiobooki?

Niestety, słuchanie audiobooków na tym czytniku nie jest możliwe. Czytnik nie posiada wejścia na słuchawki ani łącza Bluetooth.

Czy czytnik PocketBook Basic Lux 3 ma wersję z wbudowanymi reklamami?

Nie,wszystkie czytniki PocketBook są dostępne tylko w wersji bez reklam.

Czy na czytnik PocketBook Basic Lux 3 można wgrywać książki za pomocą kabla?

Tak, książki można wgrywać za pomocą kabla micro-USB.

Czy czytnik PocketBook Basic Lux 3 czyta polskie znaki?

Tak, PocketBook czyta polskie znaki.

W jakich kolorach występują czytniki PocketBook Basic Lux 3?

Czytniki Basic Lux 3 dostępny jest tylko w kolorze atramentowo-czarnym.

Czy na czytniku Basic Lux 3 można przeglądać gazety?

Tak, na czytniku Basic Lux 3  można przeglądać gazety. Decydując się jednak na zakup czytnika zwróć uwagę, w jakim formacie wydawane są gazety, które czytasz. Czytanie plików PDF może być mniej komfortowe.

Czy czytnik PocketBook Basic Lux 3 obsługuje karty pamięci?

Tak, ten czytnik obsługuje karty SD o wielkości do 32 GB.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Komentarze osadzone
Wyświetl wszystkie komentarze