Czytniki Kindle to urządzenia wyprodukowane przez Amazon, które cieszą się sporą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność i cenę. Czytniki Kindle bez problemu obsługują różne formaty elektronicznych książek, m.in. EPUB i AZW3. Trudniejsze natomiast jest odczytywanie PDFów. Jak to zrobić, aby odczytywać pliki PDF na Kindle wygodnie i czy w ogóle jest to możliwe?
Czy na czytniku Kindle można odczytać plik PDF?
Czytnik e-booków Kindle jest jednym z najczęściej wybieranych w Polsce i na świecie. Jest to urządzenie proste w obsłudze, które odczytuje różne formaty ebooków i czasopism, w tym:
- HTML;
- DOC;
- DOCX;
- JPG.
Czytnik Kindle zapewnia także możliwość wgrywania i odczytu plików PDF. Może to jednak nie być tak łatwe, jak w przypadku innego rodzaju dokumentów, ponieważ PDF-y to pliki dość specyficzne. Zobaczmy, co zrobić, aby skutecznie przesłać PDF na Kindle i jak ułatwić sobie wyświetlanie tego typu formatu.
PDF na Kindle: Jak wysłać PDF na czytnik?
Przesyłanie plików PDF na Kindle jest bardzo proste. Wszystko, co musimy zrobić, to utworzyć nową wiadomość email, wpisać adres email naszego czytnika i załączyć plik PDF, który chcemy wysłać. Temat i treść pozostawiamy pustą.
Wygląda to dokładnie tak, jak przesyłanie załącznika w wiadomości email. Jedyną trudnością jest tutaj uzyskanie specjalnie wygenerowanego adresu e-mail, który dostępny jest dla każdego użytkownika Kindle. Wymaga to uprzedniego zarejestrowania konta Amazon.
Każdy czytnik posiada swój własny adres mailowy, który znajdziemy w ustawieniach czytnika (Settings – Your Account – Send-To-Kinde E-mail).
Więcej na temat tego, jak wysłać plik na Kindle oraz jak zmienić email czytnika nadany przez Amazon przeczytasz w artykule: Jak wysłać książkę na Kindle?
Jak poprawić komfort czytania plików PDF?
Czytnik ebooków Kindle obsługuje format PDF, jednak jego odczytanie może wiązać się z pewnymi problemami. Przede wszystkim Kindle, w przeciwieństwie do innych czytników, nie posiada trybu reflow.
Czym jest tryb reflow i czy działa na czytnikach Kindle?
Tryb reflow to inaczej rozpływ, co oznacza rozbicie treści pliku PDF w taki sposób, aby czytało się go jak format EPUB czy MOBI. W czytnikach, które posiadają tę funkcję, treść dokumentu automatycznie dostosowuje się do rozmiaru strony, dzięki czemu czytanie jest bardziej komfortowe. Tryb reflow pozwala także na modyfikowanie tekstu, tzn. zmianę rozmiaru czcionki czy dobór marginesów. Są to funkcje, które standardowo nie są dostępne dla plików PDF.
Tryb reflow to przydatna opcja, która bardzo dobrze radzi sobie z książkami, zawierającymi głównie treść pisaną. Nieco gorzej odczytuje PDF, w którym znajduje się spora liczba grafik, wykresów czy tabel. Tryb reflow dostępny jest w wielu czytnikach ebook, jednak nie jest dostępny dla czytników Amazona.
Brak trybu reflow może być problematyczny. Na szczęście istnieje kilka innych sposobów, pozwalających na komfortowy odczyt pliku PDF na czytniku Kindle.
PDF w oryginale
Czytnik Kindle odczytuje ebooki, dostępne w formacie PDF, dlatego po przesłaniu e-książki na urządzenie, można przeczytać ją w oryginale. Taka niezmieniona wersja pliku nie jest niestety wygodna w czytaniu. Treść zazwyczaj zajmuje wtedy cały ekran, przy czym czcionka jest bardzo mała i nie można jej powiększyć. Już samo to powoduje, że trzeba nadwyrężać wzrok, aby dokładnie odczytać zapisaną stronę. Co więcej, niektóre dokumenty PDF mogą być wykonane tak, że część tekstu wykraczać będzie poza margines czytnika. W takiej sytuacji nie można zrobić nic więcej, jak przesunąć dokument za pomocą przycisków lub ekranu dotykowego. Nie jest to wygodne, dlatego większość osób decyduje się na inne rozwiązania.
Tryb kolumnowy
Plik PDF można czytać w trybie kolumnowym, czyli takim, który pozwala na wyświetlanie tekstu w kilku kolumnach, co często możemy spotkać w gazetach. Tryb kolumnowy może działać na dwa sposoby: możemy wyświetlać każdą kolumnę osobno, dzieląc ekran na pionowe połowy lub też samodzielnie powiększyć konkretną kolumnę – wystarczy w nią kliknąć.
Konwersja plików z PDF na EPUB
Jeżeli czytanie oryginalnego pliku PDF na Kindle jest dla nas niewygodne, możemy go przekonwertować w plik EPUB. Jak to zrobić? Są dwie opcje. Można wykonać konwersję w systemie komputerowym, czyli w przeglądarce znaleźć stronę, oferującą darmowe konwertowanie plików PDF na EPUB, następnie przekonwertowany plik wysłać na czytnik. Można też pobrać darmowy program do konwersji. Więcej na ten temat pisałam tutaj: Calibre – najpopularniejszy program do konwersji plików.
Co ciekawe, czytniki Kindle umożliwiają też konwersję plików w trakcie wysyłania dokumentów na urządzenie. Wystarczy w temacie wiadomości wpisać polecenie „convert” i przesłać plik na unikalny adres e-mail, powiązany z czytnikiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że trudniejsze pliki PDF mogą być problematyczne w zamianie. Najłatwiej udaje się konwertować standardowe treści tekstowe, jeżeli więc PDF zawiera grafikę lub diagramy, cały proces może nie być tak skuteczny.
Pliki w formacie PDF to dokumenty wymagające, które nie są specjalnie uwielbiane przez fanów książek elektronicznych. Mimo wszystko niektóre treści najłatwiej umieścić właśnie w tym formacie, dlatego warto zapoznać się z możliwościami czytania dokumentów PDF, jakie oferuje nam czytnik Kindle.
Rok 2023 i Duże Zmiany w Odczycie Plików
Do niedawna czytniki Kindle znane były z tego, że stanowiły jedyny sprzęt, na którym można było swobodnie odczytywać ebooki w formacie mobi, stworzonym właśnie na potrzeby tego czytnika. Jednak w 2023 roku Amazon przeprowadził małe trzęsienie ziemi w odczycie plików i zrezygnował z możliwości przesyłania bezprzewodowo plików mobi na czytniki. Wciąż można to jednak zrobić za pomocą kabla. Jeżeli więc planujesz zakup ebooka, zdecyduj się na format epub.