67 pomysłów na prezenty 🎄 świąteczne - moja lista 2024. Sprawdź →

Papier elektroniczny – co to jest i jak działa?

Papier elektroniczny, nazywany także e-papierem, to rodzaj wyświetlacza, który swoją rozdzielczością i gabarytami przypomina zwykły papier. Na powierzchni e-papieru może być wyświetlany elektroniczny tekst, który czyta się podobnie jak tekst na prawdziwym papierze. Papier ten znalazł swoje zastosowanie przede wszystkim w czytnikach ebook. Czym jest e-papier, jak działa oraz jakie są jego wady i zalety?

E-papier – krótko o historii

Choć papier elektroniczny może wydawać się nowym wynalazkiem, pierwsza elektroniczna kartka pojawiła się już w 1975 roku. Do jej wykonania twórca projektu – Nicholas Sheridon wykorzystał kulki magnetyczne i dwie folie, z których jedna przewodziła prąd elektryczny. Kulki o mikroskopijnych rozmiarach były dwukolorowe – z jednej strony białe, a z drugiej – czarne. Sheridon wprasował je między folie i umieścił kolorem białym na spodzie. Kiedy do folii przewodzącej prąd przykładano punktowe pole elektryczne, kulki odwracały się, pokazując czarną stronę. Konstrukcją przypominały ślad pisma na kartce papieru. Co ciekawe, po przyłożeniu silnego pola elektrycznego, kulki ponownie się odwracały i napis ulegał zatarciu.

Technologia ta nie została zapomniana, a w latach 90 nastąpił jej rozwój. Projekt Sheridona został zmodyfikowany, a kulki magnetyczne zastąpione zostały kapsułkami z naładowanymi w środku elementami. Następnie kapsułki zastąpiono czarnym pigmentem o ładunku ujemnym i pigmentem białym o ładunku dodatnim. Przy pomocy przewodnika elektrycznego, pigmenty przemieszczają się, tworząc określony obraz. 

Gdzie wykorzystuje się e-papier?

Obecnie technologia e-papieru wykorzystywana jest na dużą skalę. Pierwsze skojarzenie z papierem elektronicznym przywodzi na myśl czytniki ebooków. Aczkolwiek nie są to jedyne urządzenia, w których można spotkać papier elektroniczny. E-papier wcześniej pojawił się także w telefonach komórkowych oraz zegarkach elektronicznych.

Wróćmy jednak do e-czytników, bo to przecież one są najbardziej znane z technologii papieru elektronicznego. W tego typu urządzeniach stosuje się najczęściej materiał E-Ink opatentowany przez firmę E Ink Corporation, która współpracuje z najpopularniejszymi markami czytników elektronicznych, takimi jak Amazon, PocketBook i Kobo.

Zalety papieru elektronicznego

Papier elektroniczny ma wiele zalet, szczególnie przy zastosowaniu w czytnikach ebook. Oto najważniejsze z nich:

Imituje zwykły papier

Czytanie na e-papierze przypomina czytanie zwykłej drukowanej kartki. Dużą zaletą w tym przypadku jest to, że nie męczy nadmiernie oczu, jak to bywa w przypadku odbijających światło ekranów LCD. 

Jest energooszczędny

Budowa i działanie e-papieru sprawia, że jest to rozwiązanie energooszczędne, ponieważ papier pobiera energię głównie w trakcie zmiany treści. Dzięki temu urządzenia, które z niego korzystają, mogą długi czas wytrzymać na jednym ładowaniu baterii. 

Brak podświetlenia

Jest to kolejna zaleta, wpływająca na komfort czytania. Brak podświetlenia samego ekranu sprawia, że podczas czytania wzrok tak szybko się nie męczy. Oczywiście, wiele czytników oferuje dodatkowe podświetlenie, jednak jest ono skierowane od góry urządzenia, a nie od dołu, jak w przypadku ekranów LCD.

Brak refleksów

Tekst na e-papierze jest dobrze widoczny pod różnymi kątami. Co więcej, padające na ekran światło nie odbija się od niego. Wręcz przeciwnie, im więcej padającego z zewnątrz światła, tym zwiększa się komfort czytania. Dzięki temu z czytników można korzystać właściwie w każdych warunkach, także w pełnym słońcu.

Wady e-papieru

Papier elektroniczny to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort czytania. Czy technologia e-papieru może mieć jakieś wady? Niewiele, a jednak warto wymienić kilka z nich. 

Brak koloru

Obecnie e-papier dostępny jest głównie w odcieniu czarno-białym, choć na rynku można dostać już modele czytników, oferujących ekran typu e-papier w kolorze. Jednym z takich urządzeń jest PocketBook InkPad Color.

Kontrast

Wciąż trwają też prace nad poprawą kontrastu ekranów elektronicznych. Jakość popularnego E-ink w ostatnich latach znacznie się podniosła i obraz jest dużo wyraźniejszy niż w przypadku pierwszych czytników z tym ekranem. Można mieć nadzieję, że w przyszłości papier elektroniczny zapewni jeszcze większy komfort czytania.

Brak możliwości czytania w ciemności

Papier elektroniczny sam w sobie nie wydziela światła, co oznacza, że jeżeli w czytnik ebooków nie jest wbudowane dodatkowe oświetlenie, to nie ma możliwości korzystania z czytnika w nocy bez dodatkowego źródła światła, takiego jak np. zewnętrzna lampka.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Komentarze osadzone
Wyświetl wszystkie komentarze