Dopiero kwiecień, a słuchowiska z 2025 roku już zdążyły nas porządnie rozpieścić. Wybrałam 14 najlepszych produkcji, które zdominowały pierwsze miesiące tego roku i przypomniały, że dobra historia nie potrzebuje obrazu, by całkowicie zawładnąć naszą wyobraźnią. Oto lista 14 tytułów, które zdecydowanie warto usłyszeć.
Sprawdź też: Gdzie Słuchać Audiobooków? 4 Aplikacje z Najdłuższym Okresem Próbnym.
Najlepsze Słuchowiska 2025
Natasza Parzymies, Alicja Sokół – Random 2.0
Czas: 2 godziny, 2 minuty
Lektorzy: Sylwia Nowiczewska, Julia Kamińska, Adam Bauman, Maciej Motylski, Maciej Musiałowski, Julia Wieniawa, Hanna Chojnacka, Nikodem Kasprowicz, Alek Bauman, Kajetan Szuwar, Agnieszka Kołodziejska, Artur Kujawa, Karol Biskup, Mateusz Webber, Martyna Czarnecka
Gatunek: Literatura Obyczajowa
Słuchowisko „Random 2.0” autorstwa Nataszy Parzymies i Alicji Sokół to bardzo udana kontynuacja znanej już historii z aplikacją Random w tle. Słuchowisko wyróżnia się przemyślanym scenariuszem, naturalnie prowadzonymi dialogami i trafnie dobraną obsadą. Julia Wieniawa w roli Mery bardzo autentycznie przekazuje emocje swojej bohaterki, co sprawia, że łatwo wczuć się w jej historię. Całość została zrealizowana z dużą dbałością o szczegóły dźwiękowe.
O Fabule:
Tym razem opowieść skupia się na Mery (Julia Wieniawa), która po rozstaniu ze Stasiem (Maciej Musiałowski) wraca do Warszawy i próbuje uporządkować swoje życie. Mery zastanawia się, czego naprawdę oczekuje od siebie i od relacji z innymi.
Kiedy zaczyna odzyskiwać równowagę, w jej życiu na nowo pojawiają się Staś oraz jej pierwsza miłość – Łukasz (Jędrzej Hycnar).
Gdzie słuchać:

Zygmunt Miłoszewski – Uwikłanie

Czas: 10 godzin, 6 minut
Lektorzy: Michał Żebrowski, Karolina Gorczyca, Krzysztof Czeczot, Piotr Cyrwus, Dominika Suchecka, Stanisław Biczysko, Monika Daukszo, Andrzej Deskur, Kordian Dubkowski, Mirosław Haniszewski, Magda Karel, Małgorzata Klara, Zbigniew Konopka, Marcin Korcz, Katarzyna Kołeczek, Grzegorz Kwiecień i inni
Gatunek: Kryminał
Pierwszy tom kultowej trylogii kryminalnej jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy doczekał się wersji audio, która brzmi jak dobrze wyreżyserowany film.
Słuchowisko zostało starannie zrealizowane, świetnie zagrane i dopracowane pod każdym względem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Michał Żebrowski, który w tej roli jest niezwykle przekonujący i znakomicie oddaje osobowość głównego bohatera.
O Fabule:
W jednym z warszawskich klasztorów dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest uczestnik nietypowej terapii grupowej, podczas której pacjenci odgrywają role członków swojej rodziny. Sprawą zajmuje się prokurator Teodor Szacki. W trakcie śledztwa okazuje się, że morderstwo to nie tylko efekt napiętych rodzinnych relacji, ale także tajemnic związanych z trudną historią Polski.
Gdzie słuchać:

Remigiusz Mróz – Bezkarny

Czas: 10 godzin, 33 minuty
Lektorzy: Anna Szymańczyk, Bartosz Bielenia, Filip Kosior, Janusz Zadura, Mariusz Bonaszewski, Mikołaj Kubacki, Przemysław Bluszcz, Sandra Drzymalska
Gatunek: Kryminał
Nowa powieść Remigiusza Mroza to mocny thriller i solidnie skonstruowany kryminał, który w wersji audio zyskuje jeszcze więcej wyrazistości. W realizacji słuchowiska wzięli udział znani polscy aktorzy, w tym Bartosz Bielenia, Sandra Drzymalska i Przemysław Bluszcz.
Szczególnie dobrze wypadają tu męskie głosy, które bardzo trafnie oddają charaktery i emocje bohaterów. Całość słucha się z dużą przyjemnością. Dla fanów twórczości Remigiusza Mroza i nie tylko.
O Fabule:
Książka opowiada o uwodzicielskim i bezwzględnym manipulatorze, który specjalizuje się w wykorzystywaniu kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jako profesjonalny oszust obiecuje swoim ofiarom wsparcie, miłość oraz stabilizację, jednak jego prawdziwym celem jest pozbawienie ich majątku.
Gdy oszukane kobiety zaczynają się bronić, manipulator nie waha się im grozić. Choć przez długi czas pozostaje poza zasięgiem prawa, ostatecznie spotyka osobę, która nie zamierza pozwolić mu pozostać bezkarnym.
Gdzie słuchać:

BookBeat
Z kodem reads wpisanym podczas rejestracji otrzymasz 30 dni darmowego dostępu z limitem 20 godzin słuchania lub czytania.
Wypróbuj przez 30 dni za darmoDominik Szymański, Katarzyna Szkiłądź – Skażona krew

Czas: 6 godzin, 34 minuty
Lektorzy: Ewa Gawryluk, Maciej Musiał, Adrianna Izydorczyk, Lidia Sadowa, Maria Pakulnis, Lena Schimscheiner, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Maciej Kosmala, Wojciech Kalarus, Michał Piela, Jan Wojtyński, Daria Domitrz, Joanna Pach- Żbikowska, Michał Głowacki, Anna Wodzyńska, Aleksandra Nowicka, Tomasz Olejnik, Krzysztof Nowik, Joanna Kudelska, Mateusz Weber, Robert Kibalski, Ewa Serwa, Bartosz Wesołowski oraz Mateusz Kwiecień
Gatunek: Kryminał, Thriller
Słuchowisko „Skażona krew” autorstwa Dominika Szymańskiego i Katarzyny Szkiłądź to świetnie zrealizowana, lekka opowieść z dużą dawką humoru. Świetnie dobrani aktorzy, trafne dialogi i świetna muzyka sprawiają, że całość brzmi bardzo świeżo i zapewnia doskonałą rozrywkę.
O Fabule:
Akcja „Skażonej krwi” rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. W roku 2023 Alojzego odwiedza jego była narzeczona, Dagmara, prosząc o pomoc w odnalezieniu zaginionej Sadzy – ciotki, mentorki i niegdyś najlepszej detektyw do spraw związanych z wampirami. Alojzy, który widzi w tym szansę na odnowienie kontaktów z Dagmarą oraz nadanie sensu swojemu życiu, podejmuje się zadania.
Tymczasem w roku 2000 Sadza spotyka się z informatorką Teofilią w barze, który jest odwiedzany zarówno przez ludzi, jak i wampiry. Teofilia chce jej sprzedać informacje o rzekomym seryjnym zabójcy. Niedługo potem Sadza zastaje właściciela baru stojącego przy zakrwawionych zwłokach.
Gdzie słuchać:
Ałbena Grabowska – Wycieczki osobiste

Czas: 2 godziny, 0 minut
Lektorzy: Magda Karel, Jarosław Boberek, Sylwia Nowiczewska, Janusz Zadura, Anna Szymańczyk, Anna Apostolakis, Filip Kosior, Marta Markowicz, Olga Bołądź, Jakub Kamieński, Maciej Motylski, Łukasz Talik, Milena Staszuk, Maja Ostaszewska, Małgorzata Gradkowska, Weronika Bartold, Kamil Małanicz, Jędrzej Hycnar, Hela Urbańska, Artur Kujawa, Paweł Deląg
Gatunek: Literatura Obyczajowa
Słuchowisko „Wycieczki osobiste” to bardzo udany debiut Ałbeny Grabowskiej. To opowieść dojrzała, gęsta od emocji i świetnie zrealizowana pod względem aktorskim. Historia rozwija się powoli, odsłaniając warstwa po warstwie skomplikowane relacje między bohaterami. Obsada została dobrana z dużą starannością – każde wypowiedziane zdanie brzmi naturalnie i niesie za sobą emocjonalny ciężar. Szczególnie dobrze wypadają przede wszystkim sceny grupowe, przypominające klimatem takie filmy jak „Bóg mordu” czy „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.
O Fabule:
Akcja słuchowiska toczy się w ciągu trzech ostatnich dni grudnia, w odosobnionym domku myśliwskim pod Warszawą. To tu, jak co roku, spotykają się dwie zaprzyjaźnione pary – Krystyna i Andrzej oraz Jan z żoną. Tym razem po raz pierwszy do Jana dołącza jego nowa, dużo młodsza, żona Anna, z którą związał się po śmierci pierwszej żony.
Spotkanie, które miało być powtórzeniem corocznej tradycji, stopniowo przeradza się w serię trudnych rozmów i emocjonalnych spięć. Kulminacja następuje w noc sylwestrową, gdy bohaterowie muszą zmierzyć się z prawdą, która do tej pory pozostawała niewypowiedziana.
Gdzie słuchać:
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński – Śleboda

Czas: 12 godzin, 26 minut
Lektorzy: Mateusz Drozda, Karolina Bacia, Józef Pawłowski, Jan Kardasiński, Katarzyna Galica, Stanisław Karpiel-Bułecka, Krystyna Chowaniec, Maciej Charyton, Cezary Kwieciński, Karol Biskup, Paulina Mróz, Oskar Czyż, Wojciech Brzeziński, Jakub Wieczorek, Paweł Szczesny, Julia Chatys, Elżbieta Trzaskoś, Joanna Gryga, Bartłomiej Bzdyk
Gatunek: Kryminał
Słuchowisko „Śleboda” to doskonały przykład, jak można oddać atmosferę kryminału w formie audio. Świetna realizacja dźwiękowa, wyraziste głosy aktorów i dbałość o szczegóły, a do tego niepowtarzalny góralski klimat i wartka narracja sprawiają, że całości słucha się z wielką przyjemnością.
“Śleboda” doczekał się także ekranizacji. Serial z Marią Dębską i Maciejem Musiałem w rolach głównych można obejrzeć na platformie SkyShowtime.
O Fabule:
Anka Serafin, młoda antropolożka z Krakowa, przyjeżdża do Murzasichla, by odpocząć od miejskiego życia i lepiej poznać własną przeszłość. Podczas górskiej wędrówki przypadkiem znajduje ciało zamordowanego górala, Jana Ślebody, którego historia wiedzie ku wstydliwie skrywanej podhalańskiej przeszłości.
Anka, wspólnie z dziennikarzem śledczym Sebastianem Strzygoniem, próbuje wyjaśnić, kto stoi za zabójstwem. Wkrótce zamordowane zostają kolejne osoby, a ich śmierć wydaje się karą za stare grzechy.
Gdzie słuchać:
Remigiusz Mróz – Ozyrys
Czas: 8 godzin, 46 minut
Lektorzy: Filip Kosior, Karolina Gorczyca, Aleksandra Adamska, Piotr Stramowski, Mateusz Damięcki, Grzegorz Damięcki, Ewa Abart, Kordian Dubkowski, Izabela Dąbrowska, Paulina Holtz, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Grzegorz Kwiecień, Wiktor Loga-Skarczewski, Kamil Studnicki, Michał Węgrzyński, Dorian Zypper, Michał Żurawski
Gatunek: Kryminał
Słuchowisko „Ozyrys” to trzecia część serii o Piotrze Langerze i zarazem jedna z najlepiej zrealizowanych adaptacji prozy Remigiusza Mroza. Słuchowisko od pierwszych minut przyciąga uwagę dopracowaną narracją i doskonałą obsadą aktorską. Świetnie zbudowane napięcie i znakomita gra aktorska sprawiają, że słucha się tego jak prawdziwego thrillera.
Przeczytaj też: Najlepsze Audiobooki Kryminalne 2025.
O Fabule:
Piotr Langer został oskarżony o wyjątkowo brutalne zbrodnie, a jego proces wzbudza duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Sytuacja nagle się zmienia, gdy przed gmachem sądu zostają znalezione okaleczone zwłoki. Proces zostaje przerwany, a odkrycie rzuca nowe światło na całą sprawę. Za wszystkim zdaje się stać tajemniczy Ozyrys i to właśnie wokół jego działań koncentruje się dalszy bieg historii.
Gdzie słuchać:
Jędrzej Pasierski – Wyspa

Czas: 9 godzin, 37 minut
Lektorzy: Mariusz Bonaszewski, Andrzej Chyra, Piotr Adamczyk, Magdalena Lamparska, Stefan Kubiak, Marcin Kowalczyk, Agnieszka Kunikowska, Maciej Maciejewski, Krzysztof Dracz, Adam Bauman, Przemysław Bluszcz, Przemysław Glapiński, Maciej Kosmala, Stefan Knothe, Aleksander Kaleta, Otar Saralidze, Szymon Kuśmider, Elżbieta Jędrzejewska, Tomasz Borkowski, Mariusz Ostrowski, Hania Nowosielska, Jędrzej Hycnar, Wojciech Żołądkowicz i inni
Gatunek: Kryminał, Thriller
Druga część serii o Szczepanie Turskim to kolejna świetnie zrealizowana superprodukcja Audioteki. Duża w tym zasługa dobrze dobranej obsady, na czele której stoi fenomenalny Andrzej Chyra w roli Szczepana Turskiego. Całość dopełnia też dobrze dobrana muzyka.
O Fabule:
Na wrocławskiej Wielkiej Wyspie zostaje zamordowana znana skrzypaczka, Róża Marczyńska. Psycholog Szczepan Turski, bohater znany już z „Wodnika”, zostaje zaangażowany do rozmowy z synem ofiary, Kostkiem. Chłopiec, niezwykle utalentowany, ale zamknięty w sobie, może być jedynym świadkiem zdarzenia. Wkrótce okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a nowe tropy prowadzą do tajemniczego zaginięcia sprzed lat na pobliskiej Wyspie Opatowickiej.
Gdzie słuchać:
Louisa May Alcott – Małe kobietki

Czas: 4 godziny, 44 minuty
Lektorzy: Marcin Popczyński, Elżbieta Kijowska, Anna Seniuk, Ewa Abart, Magdalena Lamparska, Wiktoria Wolańska, Marcin Stec, Nikodem Rozbicki, Andrzej Chudy, Łukasz Chmielowski, Martyna Szymańska, Pola Błasik, Weronika Humaj, Hanna Chojnacka, Piotr Piksa, Natalia Gadomska, Zofia Wichłacz, Agata Buzek, Remigiusz Jankowski, Martyna Dudek, Joanna Kuberska, Helena Szymańska, Szymon Roszak, Jakub Sampławski, Maciej Panek
Gatunek: Literatura Piękna
Słuchowisko „Małe kobietki” na podstawie prozy Louisy May Alcott to wzruszająca i pięknie opowiedziana historia, która zachwyca ponadczasową treścią i znakomitym wykonaniem. Doskonale dobrane lektorki i lektorzy sprawiają, że postacie ożywają, a słuchacz bardzo łatwo angażuje się w ich losy. Uwagę zwraca również przepiękna muzyka oraz starannie dopracowany dźwięk.
W rolach sióstr March usłyszymy Zofię Wichłacz, Weronikę Humaj, Polę Błasik i Magdalenę Lamparską, a w roli Laurie’ego – Nikodema Rozbickiego.
O Fabule:
Fabuła koncentruje się na życiu czterech sióstr March – Meg, Jo, Beth i Amy, które dorastają w Nowej Anglii w drugiej połowie XIX wieku. Każda z nich ma zupełnie inny charakter, marzenia oraz spojrzenie na świat. Meg marzy o stabilnym, rodzinnym życiu, Jo chce zostać pisarką i nie godzi się na społeczne ograniczenia, Beth jest cicha, wrażliwa i kocha muzykę, a najmłodsza Amy chce zostać artystką i osiągnąć sukces towarzyski. Historia pokazuje ich codzienne zmagania, wzajemne relacje oraz drogę od dzieciństwa po dorosłość.
Gdzie słuchać:

Empik Go
Dostęp do ponad 200 tysięcy książek w formie ebooków i audiobooków
Wypróbuj za darmo przez 3 dniKrzysztof Komander, Kinga Krzemińska – Sierżant Cuff 4

Czas: 5 godzin, 17 minut
Lektorzy: Borys Szyc, Olaf Lubaszenko, Agnieszka Żulewska, Agnieszka Więdłocha, Ewa Abart, Paweł Deląg, Juliusz Chrząstowski, Barbara Jonak, Krystyna Czubówna, Katarzyna Domalewska, Weronika Humaj, Bartłomiej Magdziarz, Paweł Mitrowski, Grzegorz Pawlak, Szymon Roszak, Wojciech Solarz, Grzegorz Woś, Maksymilian Zieliński
Gatunek: Kryminał, Thriller
„Sierżant Cuff 4” to słuchowisko, które bawi od pierwszej do ostatniej sceny. Lekka forma, świetne dialogi i znakomita realizacja sprawiają, że od tego słuchowiska trudno się oderwać. Olaf Lubaszenko i Borys Szyc ponownie tworzą fantastyczny duet, a reszta obsady doskonale ich uzupełnia. Kryminalna intryga w tle dodaje całości tempa, ale to właśnie dowcip i świetna gra aktorska sprawiają, że ta część naprawdę zostaje w pamięci. Jeśli któraś z odsłon serii zasługuje na miano najlepszej, to właśnie ta.
O Fabule:
W czwartej części serii komendant korzysta z uroków emerytury, a sierżant Cuff stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Choć ich drogi się rozeszły i nie odczuwają tęsknoty za wspólną pracą, sierżant w końcu decyduje się odwiedzić komendanta. Niespodziewanie obaj zostają wplątani w sprawę morderstwa.
Gdzie słuchać:
Katarzyna Stochalska – Indygo

Czas: 3 godziny, 55 minut
Lektorzy: Marianna Zydek, Arkadiusz Brykalski, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dobromir Dymecki, Martyna Byczkowska, Szymon Mysłakowski, Zuzanna Saporznikow, Anna Wodzyńska, Jan Jurkowski, Wojciech Machnicki, Mateusz Weber, Piotr Czubin, Sławomir Grzymkowski, Marcin Piętowski, Piotr Piksa, Marta Markowicz
Gatunek: Fantasy, Science Fiction
„Indygo” Katarzyny Stochalskiej to słuchowisko, które wyróżnia się spośród innych historii science fiction. Choć całość dzieje się w kosmosie, najważniejsi są tu ludzie, ich emocje, decyzje i sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Bohaterowie są ciekawi, dialogi naturalne, a całość, która miejscami przywodzi na myśl twórczość Stanisława Lema, jest bardzo dobrze zrealizowana.
Przeczytaj też: Top 10 Audiobooków Fantasy i Sci-Fi 2025.
O Fabule:
Dwójka ocalałych z satelity Aurus17M, Maia i Ian, zostaje oskarżona o zamordowanie pozostałych 136 członków załogi. Śledczy prowadzą przesłuchania, starając się odtworzyć przebieg wydarzeń. Choć dysponują obszernym materiałem dowodowym, chcą usłyszeć całą historię z pierwszej ręki. Podczas przesłuchań szczególną uwagę poświęcają Dinie – lingwistce, która badała zagadkowe znaki naskalne i mogła mieć decydujący wpływ na to, co wydarzyło się na Aurusie.
Gdzie słuchać:
Robert Małecki – Rumor
Czas: 9 godzin, 11 minut
Lektorzy: Tomasz Schuchardt, Maciej Jabłoński, Weronika Książkiewicz, Julia Borkowska, Anita Sokołowska, Przemysław Bluszcz, Konrad Eleryk, Mariusz Bonaszewski, Sebastian Konrad, Andrzej Ferenc, Wojciech Chorąży, Joanna Derengowska, Leszek Filipowicz, Jędrzej Furala, Karolina Gilowska, Wojciech Kalita, Kamila Kuboth Schuchardt, Maciej Motylski, Tomasz Sobczak, Martyną Szymańska, Konrad Szymański
Gatunek: Kryminał, Thriller
„Rumor” to thriller, w którym Robert Małecki ukazuje się z bardziej mrocznej i jednocześnie osobistej strony. Mocny, wciągający tekst, doskonałe aktorstwo (w roli Rumora świetny Tomasz Schuchardt) oraz znakomicie dopracowane udźwiękowienie czynią z tego słuchowiska produkcję najwyższej klasy. To prawdziwa przyjemność dla słuchaczy.
O Fabule:
Głównym bohaterem słuchowiska jest Andrzej Rumowski, zwany Rumorem. Rumor to milczący samotnik, który mieszka na odludziu pod Toruniem, utrzymując się z warsztatu przyczep kempingowych.
Jego spokój zostaje zakłócony, gdy niedaleko jego domu odkryte zostają ludzkie szczątki. W śledztwo angażuje się dawny przyjaciel Rumora, Marcin Zgonowicz, który prowadzi popularny podcast kryminalny. Odcinek po odcinku Zgon ujawnia kolejne szczegóły dochodzenia, które coraz bardziej obciążają Rumora.
Sytuację dodatkowo zaognia pojawienie się lokalnego gangstera, ojca zaginionego przed laty chłopaka.
Gdzie słuchać:
Jan Jurkowski, Marcin Osiadacz, Marek Hucz – Foliarze

Czas: 6 godzin, 15 minut
Lektorzy: Tomasz Kot, Jan Jurkowski, Marek Hucz, Daria Domitrz, Joanna Gajór, Zbigniew Zamachowski, Julia Wyszyńska, Dorota Segda, Krzysztof Stelmaszyk, Michał Klawiter, Joanna Brodzik, Tomasz Schuchardt, Szymon Mysłakowski, Alicja Wojnowska, Tomasz Mitrowski, Anna Stela, Wiktor Loga-Skarczewski, Hanna Śleszyńska, Mateusz Weber, Mateusz Michnikowski, Karol Wolski, Helena Chorzelska, Ewa Kunert, Martyna Krzysztofik, Paweł Mitrowski, Franciszek Kalinowski, Krystyna Czubówna
Gatunek: Satyra
Słuchowisko „Foliarze” to dopracowana w każdym detalu produkcja, w której humor idzie w parze ze świetnym wykonaniem. Oryginalny scenariusz, za który odpowiada Grupa Filmowa Darwin, wciąga od pierwszej sceny, a efekty dźwiękowe są tak dopracowane, że łatwo wyobrazić sobie każdą scenę. Całość dopełnia jedyny w swoim rodzaju Tomasz Kot.
O Fabule:
Główni bohaterowie, Tomek i Kacper, to duet pasjonatów teorii spiskowych, których codzienne życie raczej nie przypomina pasma sukcesów, a ich ekscentryczne zainteresowania odstraszają nie tylko znajomych, ale i potencjalne dziewczyny.
Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia przypadkowo spotykają prawdziwego Reptilianina – przedstawiciela gadziej cywilizacji zamieszkującej drugą stronę płaskiej Ziemi. Od tego momentu Tomek i Kacper muszą stawić czoła globalnemu zagrożeniu i przekonać świat, że ich ulubione teorie spiskowe wcale nie są wyssane z palca.
Gdzie słuchać:
Krzysztof Piskorski – Czterdzieści i cztery

Czas: 17 godzin, 45 minut
Lektorzy: Jarosław Boberek, Maria Peszek, Waldemar Barwiński, Jacek Rozenek, Mateusz Król, Kamil Kula, Mariusz Bonaszewski, Elżbieta Kijowska, Adam Bauman, Stanisław Biczysko, Maksymilian Bogumił, Daria Brudnias, Robert Jarociński, Joanna Jeżewska, Antoni Jędrak, Franciszek Kalinowski, Jakub Kamieński, Maciej Kowalik, Józef Pawłowski, Krzysztof Plewako- Szczerbiński, Maciej Więckowski, Wojciech Żołądkowicz
Gatunek: Fantasy, Science Fiction
Słuchowisko „Czterdzieści i cztery” to wielowarstwowa opowieść przepełniona literackimi i historycznymi odniesieniami, która zachwyca pod każdym względem – od przemyślanej muzyki i udźwiękowienia, przez mistrzowskie aktorstwo, aż po samą fabułę. Dialogi są naturalne, świat przedstawiony wciąga od pierwszych minut, a apokryficzne fragmenty nadają całości wyjątkowy klimat.
O Fabule:
Akcja toczy się w roku 1844, w alternatywnej wersji Europy, gdzie energia etheru otworzyła bramy do równoległych światów.
Do objętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego słowiańskiego bóstwa. Jej zadaniem jest odnaleźć Konrada Załuskiego, przemysłowca obwinianego o upadek powstania na Litwie. Na mężczyznę wydano wyrok, a Eliza ma go wykonać w imieniu Rady Emigracyjnej i Juliusza Słowackiego. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się pytania. Czy Załuski naprawdę jest winny? A może sam jest ofiarą?
W tle rozgrywają się starcia wielkich mocarstw, a rewolucjoniści, poeci i tajne służby prowadzą własne rozgrywki. Tymczasem Eliza odkrywa, że w tej grze chodzi o znacznie więcej niż tylko o przyszłość Polski.
Gdzie słuchać: