Spis treści
Marek Krajewski – Kilka Słów o Autorze
Marek Krajewski (ur. 4 września 1966 we Wrocławiu) – polski pisarz i filolog klasyczny, specjalizujący się w językoznawstwie łacińskim. Przez lata związany z Uniwersytetem Wrocławskim jako wykładowca, od 2007 roku całkowicie poświęcił się twórczości literackiej.
Międzynarodową sławę przyniosła mu seria kryminałów o Eberhardzie Mocku, detektywie wrocławskiego Prezydium Policji, której akcja osadzona jest w międzywojennym Wrocławiu. Jego powieści zostały przetłumaczone na jedenaście języków, w tym angielski, niemiecki, francuski i hiszpański.
Twórczość Krajewskiego została wielokrotnie nagrodzona, m.in. Paszportem „Polityki” (2005), Nagrodą Wielkiego Kalibru (2003) oraz niemiecką Nagrodą im. Georga Dehio (2016). Za wkład w promocję Wrocławia w literaturze otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia (2008), a jego dorobek artystyczny został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015) i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019).
Autorzy Podobni do Marka Krajewskiego
- Wojciech Chmielarz – Autor serii o komisarzu Jakubie Mortce, a także cyklu gliwickiego i powieści „Żmijowisko”, na podstawie której Netflix w 2024 roku wyprodukował serial. Zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015). Więcej na temat twórczości Wojciecha Chmielarza możesz przeczytać tutaj.
- Robert Małecki – autor kryminałów i thrillerów, znany z serii o komisarzu Bernardzie Grossie. Jego powieść „Skaza” została nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru, a sam autor dwukrotnie otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Więcej na temat twórczości Roberta Małeckiego możesz przeczytać tutaj.
- Zygmunt Miłoszewski – laureat Paszportu Polityki w 2014 roku, powieściopisarz i publicysta, autor trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim. Więcej na temat twórczości Zygmunta Miłoszewskiego możesz przeczytać tutaj.
Najwyżej Oceniane Książki
„Festung Breslau” z serii o Eberhardzie Mocku (7,4 wg Lubimyczytać)
„Rzeki Hadesu” z serii o Edwardzie Popielskim (7,3 wg Lubimyczytać)
„Błaganie o śmierć” z serii o Eberhardzie Mocku (7,3 wg Lubimyczytać)
„Umarli mają głos” (7,2 wg Lubimy czytać)
„Głowa Minotaura” z serii o Edwardzie Popielskim (7,2 wg Lubimyczytać)
Wszystkie Książki Marka Krajewskiego w Kolejności Chronologicznej
Cykl o Eberhardzie Mocku – Kolejność Chronologiczna
Tom 9. Mock. Pojedynek (2018)
Czas akcji: rok 1905
Młody Eberhard Mock, syn ubogiego szewca z Wałbrzycha, próbuje odnaleźć swoje miejsce w wielkim mieście. Dnie spędza na uniwersytecie, studiując łacińskie teksty, a noce w zaułkach miasta, szukając zapomnienia w tanim piwie i towarzystwie prostytutek.
Kiedy na wydziale filozoficznym dochodzi do serii tajemniczych samobójstw wykładowców, Mock zaczyna dostrzegać, że zło kryje się nie tylko w najciemniejszych zakamarkach miasta, ale też w szacownych akademickich salach. Gdy na jego drodze staje rosyjska studentka, Mock nieświadomie wkracza na ścieżkę, która na zawsze zmieni jego życie.
Tom 7. Mock (2016)
Czas akcji: rok 1913
Młody wachmistrz kryminalny Eberhard Mock stoi na krawędzi zawodowego upadku. Uwikłany w skandal obyczajowy, który grozi wyrzuceniem z policji, rozpoczyna śledztwo, które może ocalić jego karierę – albo ostatecznie ją pogrzebać.
W Hali Stulecia znaleziono nagie ciała czterech gimnazjalistów, a nad nimi wiszące zwłoki mężczyzny ze skrzydłami u ramion. Czy to zbiorowe samobójstwo, czy też makabryczny rytuał? Podejrzenia padają na różne grupy – Żydów, masonów – ale prawda okazuje się znacznie bardziej skomplikowana.
Tom 8. Mock. Ludzkie zoo (2017)
Czas akcji: rok 1914
Maria, ukochana Eberharda Mocka, co noc słyszy w swoim mieszkaniu przerażające jęki i płacz dzieci. Początkowo Mock sądzi, że Maria ma halucynacje, ale wkrótce odkrywa przerażającą prawdę ukrytą w piwnicach nieczynnego dworca.
Śledztwo prowadzi go w sam środek piekła, gdzie staje twarzą w twarz z Gadem – bezwzględnym przeciwnikiem wspieranym przez potężnych ludzi, którzy nie cofną się przed niczym. Mock musi dokonać dramatycznego wyboru: ocalić matkę Marii czy niewinne dziecko?
Tom 13. Błaganie o śmierć (2022)
Czas akcji: rok 1919
Herta Rossenbach i jej roczna córka Bettina znikają bez śladu, pozostawiając po sobie jedynie pusty wózek dziecięcy. Herta cudem unika śmierci, ale los jej córki pozostaje nieznany. W tym samym czasie podczas ustawionej walki bokserskiej ginie Georg Mittag.
Mock prowadzi śledztwo w sprawie walki i równocześnie rozpaczliwie poszukuje małej Bettiny. Związki z tajemniczym Bractwem Pierścieniowców i uczucia wobec zrozpaczonej Herty popychają Mocka do czynów, które na zawsze odmienią jego życie.
Tom 3. Widma w mieście Breslau (2005)
Czas akcji: wrzesień 1919
Miastem wstrząsa makabryczne odkrycie – cztery nagie ciała mężczyzn w marynarskich czapkach, z wykłutymi oczami i powykręcanymi kończynami. Obok ofiar tajemniczy list: „Mock, przyznaj się do błędu.” Ta makabryczna sprawa wstrząsa miastem i odbiera sen Eberhardowi Mockowi, który musi stawić czoła psychopatycznemu mordercy czającemu się w mrocznych zaułkach Wrocławia.
Ślady białego proszku prowadzą przez wszystkie dzielnice, a w tle słychać krzyki ofiar i odgłosy nocnych uciech. Mock, ścigany przez duchy z przeszłości, balansuje na granicy obłędu. W toku śledztwa na jego drodze pojawia się piękna rudowłosa fordanserka, a miłość i śmierć splatają się w nieoczekiwany sposób.
Czy Mock zdoła odkryć prawdę, zanim straci kontrolę nad sobą i śledztwem?
Tom 10. Mock. Golem (2019)
Czas akcji: rok 1920
Na ulicach miasta pojawia się sekta „mesjaszy” prowadzona przez cynicznego Theodora Jaucha, zwanego tańczącym Janem Chrzcicielem. Jauch, manipulując nastrojami społecznymi i podsycając antysemityzm, staje się pionkiem w grze tajemniczych spiskowców, którzy nie cofną się przed niczym, by zrealizować swoje cele.
Eberhard Mock zmaga się z własnymi demonami, walcząc z uzależnieniem od alkoholu. Nadzieję na odzyskanie kontroli nad swoim życiem widzi w rozwiązaniu zagadki zaginięcia małej Rosemarie. Zdeterminowany, by odnaleźć dziewczynkę, podejmuje się niebezpiecznego śledztwa, nieświadomy, że każdy jego ruch jest śledzony.
Tom 5. Dżuma w Breslau (2007)
Czas akcji: rok 1923
We Wrocławiu dochodzi do brutalnych morderstw dwóch prostytutek. Wszystko wskazuje na to, że ktoś celowo próbuje obarczyć winą nadwachmistrza Eberharda Mocka. Osaczony i przyparty do muru, Mock postanawia na własną rękę odkryć prawdę.
W toku śledztwa musi zmierzyć się nie tylko z niechęcią policji kryminalnej, ale także z tajemniczym bractwem, które uważa się za nietykalne. Aby oczyścić swoje imię i znaleźć sprawcę, Mock nie cofnie się przed niczym – nawet jeśli stawką będzie jego własne życie. Czy uda mu się rozwikłać zagadkę, zanim będzie za późno?
Tom 2. Koniec świata w Breslau (2003)
Czas akcji: zima 1927
Wrocław drży ze strachu przed seryjnym mordercą, który zostawia za sobą krwawe ślady i tajemnicze kartki z kalendarza. Policja stoi przed trudnym wyzwaniem – jak przewidzieć kolejny ruch zabójcy i go schwytać? Wszystko wskazuje na to, że jedyną osobą, która może rozwiązać tę zagadkę, jest Eberhard Mock.
Mock, choć jest najlepszym śledczym w przedwojennym Wrocławiu, ma na głowie więcej niż tylko śledztwo. W jego życiu osobistym nie wszystko układa się pomyślnie, choć towarzyskie eskapady i zamiłowanie do dobrych trunków wciąż przynoszą mu chwilę wytchnienia.
Czy Mockowi uda się przezwyciężyć osobiste zawirowania i znaleźć klucz do rozwiązania zagadki, zanim morderca uderzy ponownie?
Tom 11. Mock. Moloch (2020)
Czas akcji: rok 1928
W szpitalu psychiatrycznym przy Kletschkau Strasse Eberhard Mock spotyka swoją dawną kochankę Hedwig, która postradała zmysły po zaginięciu swoich dzieci. Córka i syn zniknęli bez śladu, a zrozpaczona kobieta oskarża o ich morderstwo własnego męża. Spotkanie to wstrząsa Mockiem bardziej niż cokolwiek od śmierci jego ukochanej Sophie.
Podążając tropem zaginionych dzieci, Mock odkrywa powiązania między tajemniczym stowarzyszeniem okultystycznym a wizjonerami budującymi przyszłość Wrocławia. Czarne msze na cmentarzach, wyuzdane rytuały i ludzie gotowi na wszystko, by chronić swoje tajemnice, prowadzą Mocka w coraz mroczniejsze rejony miasta.
Im bliżej prawdy, tym bardziej Mock zbliża się do granicy, której przekroczenie może zmienić go na zawsze. Czy w walce o sprawiedliwość i odpowiedzi Mock będzie w stanie zatrzymać się, zanim straci samego siebie?
Tom 1. Śmierć w Breslau (1999)
Czas akcji: maj 1933
Wrocław, rok 1933. W mieście przesiąkniętym korupcją dochodzi do makabrycznej zbrodni – zmasakrowano dwie kobiety, a obok ich ciał zapisano krwią zagadkowe zdanie. Wokół sceny zbrodni pełzają skorpiony, dodając całej sprawie jeszcze bardziej niepokojącego charakteru.
Do akcji wkracza Eberhard Mock, komisarz o niekonwencjonalnych nawykach i słabości do rozgrywek szachowych w towarzystwie pięknych kobiet. W mieście, gdzie przemoc i rozpusta idą w parze z narastającym wpływem nazistowskiej ideologii, Mock podejmuje się śledztwa, które odsłoni przed nim najmroczniejsze tajemnice Wrocławia.
Czy Mock zdoła rozwikłać tajemnicę skorpionów, zanim zbrodnia pochłonie kolejne ofiary?
Tom 12. Diabeł stróż (2021)
Czas akcji: rok 1934
Podczas perwersyjnej orgii zostaje porwany i brutalnie zamordowany urzędnik pocztowy Sepp Frömel, a niedługo później jego kochanka ginie w równie makabrycznych okolicznościach. Ich niemy i niepełnosprawny syn, Rolf, trafia pod opiekę radcy kryminalnego Eberharda Mocka, który niespodziewanie odkrywa w sobie ojcowskie uczucia.
Mock rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go do tajemniczego stowarzyszenia zbudowanego na mrocznych tajemnicach jego członków. Aby rozwikłać zagadkę, Mock musi dowiedzieć się, kto stoi na czele tej grupy.
Gdy śledztwo zdaje się prowadzić donikąd, Rolf, kluczowy świadek w sprawie, niespodziewanie znika. Nad Mockiem gromadzą się burzowe chmury, a czas na rozwiązanie zagadki niebezpiecznie się kurczy.
Tom 6. Głowa Minotaura (2009)
Czas akcji: styczeń 1937
Kapitan Abwehry Eberhard Mock zostaje wezwany do rozwiązania sprawy brutalnego morderstwa młodej cudzoziemki. Ślady prowadzą go do Lwowa, gdzie tajemnicza bestia, zwana Minotaurem, już wcześniej zamordowała dwie kobiety.
Mock łączy siły z komisarzem Edwardem Popielskim, aby wspólnie wytropić nieuchwytnego mordercę. Jednak Minotaur nie tylko wyprzedza każdy ich ruch, ale także manipuluje śledczymi, popychając Popielskiego na granicę załamania.
Czy Mock zdoła pomóc swojemu nowemu sojusznikowi i doprowadzić sprawę do końca?
Książka to także część cyklu o komisarzu Edwardzie Popielskim.
Tom 4. Festung Breslau (2006)
Czas akcji: wrzesień 1945
W zniszczonym wojną Wrocławiu zostaje znalezione ciało młodej Niemki. Choć żona nalega, by uciekać z miasta, Eberhard Mock nie potrafi odejść i pozostawić zagadkę bez rozwiązania. Rozpoczyna prywatne śledztwo, nieświadomy, że tuż za nim podąża śmierć.
W oblężonej przez Armię Czerwoną twierdzy, gdzie przetrwanie jest jedynym celem, każdy dzień to walka o życie. W tym świecie Mock stara się odkryć prawdę, choć wie, że odpowiedzi mogą być równie przerażające jak otaczająca go rzeczywistość. Czy w miejscu, gdzie kończy się świat, można jeszcze znaleźć sprawiedliwość?
Cykl o Edwardzie Popielskim – Kolejność Chronologiczna
Tom 8. Dziewczyna o czterech palcach (2019)
Czas akcji: rok 1922
Kresy Wschodnie ogarnia chaos, a bandy bolszewików zostawiają za sobą śmierć i zniszczenie. W cieniu tych wydarzeń, między Lwowem, Warszawą i Wolnym Miastem Gdańskiem, trwa bezlitosna rywalizacja wywiadów. Edward Popielski, znany jako Łyssy, dostaje zadanie, od którego zależy jego przyszłość – musi wytropić brutalnego bandytę i rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa.
Popielski wkracza w świat szpiegowskich intryg, gdzie każdy ruch jest ryzykiem, a każda chwila wytchnienia może być pułapką. Stawką w tej grze jest nie tylko życie Popielskiego, ale także niedawno odzyskana polska niepodległość.
Tom 9. Pomocnik kata (2020)
Czas akcji: czerwiec 1927
7 czerwca 1927 roku, Warszawa. Na dworcu kolejowym padają strzały – dziewiętnastoletni Borys Kowerda zabija ambasadora ZSRR, Piotra Wojkowa. Sytuacja między Polską a Związkiem Radzieckim zaostrza się, a oba kraje stają na krawędzi wojny. Proces Kowerdy rusza natychmiast i wydaje się, że wyrok zostanie ogłoszony szybko, ale za kulisami sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.
Edward „Łyssy” Popielski, funkcjonariusz tajnych służb, zna prawdziwe tło zamachu i wie, że bolszewicy są mistrzami w ukrywaniu swoich zbrodni. Jednak nie przypuszcza, że oni również wiedzą o jego mrocznych sekretach i zrobią wszystko, by je wykorzystać. Morderstwo Wojkowa to tylko początek sieci intryg, w której Popielski musi walczyć o prawdę, swoją reputację i życie.
Czy uda mu się ujawnić prawdziwych sprawców, zanim zostanie wciągnięty w grę, z której nie ma wyjścia?
Tom 3. Liczby Charona (2011)
Czas akcji: maj 1929
Maj 1929 roku, Lwów. Komisarz Edward Popielski, wyrzucony z policji za niesubordynację, poświęca czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych i cieszenie się życiem. Gdy piękna Renata prosi go o przyjęcie ryzykownego zlecenia, Popielski zgadza się i wkrótce wpadnie w poważne tarapaty.
Tymczasem miastem wstrząsa seria brutalnych morderstw. Policja otrzymuje tajemniczy list od mordercy, który kryje klucz do rozwiązania zagadki. Popielski widzi w tej sprawie szansę na powrót do policji i ułożenie życia z ukochaną.
Rozdarty między chęcią powrotu do policji a miłością do Renaty, musi podjąć trudne decyzje. Czy uda mu się odnaleźć równowagę między uczuciem a sprawiedliwością, zanim straci wszystko?
Tom 10. Miasto szpiegów (2021)
Czas akcji: rok 1933
Rok 1933, Wolne Miasto Gdańsk. Edward „Łyssy” Popielski w towarzystwie Rity i Leokadii przybywa do miasta na zlecenie swoich przełożonych. Gdańsk, rozdarty szpiegowskimi intrygami, szybko odsłania przed nim swoją mroczną stronę – pełne przemocy portowe zaułki i morze, które pochłania tych, którzy wiedzą zbyt wiele.
Popielski staje do pierwszego, śmiertelnie niebezpiecznego starcia z Abwehrą, a jego zadanie komplikuje pojawienie się platynowowłosej wdowy, Ireny Arendarskiej. W świecie, gdzie nie można ufać nikomu, Popielski musi zdecydować, czy łatwiej mu zaufać swojemu wrogowi, czy najbliższej osobie.
Czy Popielskiemu uda się przeżyć w Gdańsku, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone?
Tom 11. Czas zdrajców (2022)
Czas akcji: rok 1935
Rok 1935, Wrocław. Młoda rozwódka Aurelia Teichert zgłasza się do polskiego konsulatu z ofertą sprzedaży tajnych dokumentów, które mogą wstrząsnąć całą Europą. Jej przeszłość nie budzi zaufania, a cena, jakiej żąda, jest astronomiczna. Kapitan Jan Henryk Żychoń, prowadzący sprawę, postanawia zaangażować Edwarda „Łyssego” Popielskiego, który znany jest ze swoich umiejętności i… specyficznego uroku.
Zadanie jest jasne – Popielski ma zdobyć zaufanie Aurelii i odkryć treść dokumentów. Jednak spotkanie z piękną rozwódką o hipnotyzujących oczach i starcie z brutalnymi funkcjonariuszami hitlerowskich tajnych służb zamienia misję w śmiertelnie niebezpieczną grę. W świecie szpiegowskich intryg nie ma miejsca na sentymenty – każdy ruch to ryzyko, a uczucia stają się narzędziem w rękach manipulantów.
Czy Popielski zdoła przechytrzyć wszystkich i wyjść cało z tej pułapki, nie tracąc przy tym własnego serca?
Tom 12. Pasożyt (2023)
Czas akcji: maj 1936
W polskim wywiadzie natrafiono na ślad podwójnego agenta, który swoim działaniem skazuje na śmierć kolejnych polskich szpiegów w Związku Sowieckim. „Pasożyt” pozostaje nieuchwytny, a jego wytropienie wydaje się niemożliwe. Jedynym, kto może podjąć się tego zadania, jest kapitan Edward „Łyssy” Popielski. Jego misja jest jasna: odnaleźć i zlikwidować zdrajcę.
Śledztwo prowadzi Popielskiego do Warszawy, gdzie spotyka Irenę – piękną, lecz niebezpieczną kobietę, która może znać tożsamość „Pasożyta”. Tymczasem we Lwowie życie jego nastoletniej córki Rity wisi na włosku, gdy na horyzoncie pojawia się dawny, śmiertelny wróg Popielskiego.
Tom 1. Głowa Minotaura (2009)
Czas akcji: styczeń 1937
Kapitan Abwehry Eberhard Mock zostaje wezwany do rozwiązania sprawy brutalnego morderstwa młodej cudzoziemki. Ślady prowadzą go do Lwowa, gdzie tajemnicza bestia, zwana Minotaurem, już wcześniej zamordowała dwie kobiety.
Mock łączy siły z komisarzem Edwardem Popielskim, aby wspólnie wytropić nieuchwytnego mordercę. Jednak Minotaur nie tylko wyprzedza każdy ich ruch, ale także manipuluje śledczymi, popychając Popielskiego na granicę załamania.
Czy Mock zdoła pomóc swojemu nowemu sojusznikowi i doprowadzić sprawę do końca?
Książka to także część cyklu o Eberhardzie Mocku.
Tom 2. Erynie (2010)
Czas akcji: maj 1939
Lwów, maj 1939 roku. Miastem wstrząsa przerażająca zbrodnia – w męczarniach ginie mały chłopiec. Wieści o rytualnym mordzie wywołują panikę. Ludzie boją się o swoje dzieci, a cała nadzieja spoczywa na komisarzu Edwardzie Popielskim. Jednak tym razem Popielski odmawia prowadzenia sprawy.
Choć Popielski działa wyłącznie nocą, a jego metody budzą strach nawet w przestępczym świecie, nikt nie chce mu pomóc ani narazić się na jego gniew. Czy Lwów poradzi sobie bez niego? Czy Popielski zmieni zdanie? I czy uda mu się odnaleźć mordercę, zanim miasto całkowicie pochłonie panika?
Tom 4. Rzeki Hadesu (2021)
Czas akcji: rok 1933 i 1946
Jest rok 1946. Edward Popielski ukrywa się w powojennym Wrocławiu, ścigany przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego los zależy od torturowanej w więzieniu Leokadii, która może go zdradzić. Tymczasem miastem wstrząsa informacja o morderstwie dziewczynki, które przypomina zbrodnię sprzed jedenastu lat – porwanie i gwałt córki lwowskiego króla podziemia.
Popielski wie, że musi wrócić do nierozwiązanego śledztwa z 1933 roku, by ocalić siebie i swoją kuzynkę. Aby odkryć prawdę, Popielski musi ponownie zmierzyć się z koszmarami przeszłości i przejść przez piekło. Czy dokończenie tej sprawy da mu szansę na nowe życie?
Tom 5. W otchłani mroku (2013)
Czas akcji: rok 1946
Wrocław, 1946 rok. Powojenny chaos odsłania najciemniejsze strony ludzkiej natury. Trzej żołnierze Armii Czerwonej sieją postrach, tropiąc, gwałcąc i zabijając młode kobiety. Ich czyny stają się przedmiotem zainteresowania nie tylko dawnego komisarza Edwarda Popielskiego, ale także UB, NKWD i tajemniczego Rosjanina.
Popielski, choć odszedł z policji, przyjmuje nietypowe zlecenie od profesora filozofii – musi odnaleźć agenta UB ukrywającego się wśród uczniów tajnego gimnazjum. Początkowo zadanie wydaje się proste, ale kolejne odkrycia prowadzą go do sieci kłamstw, zdrad i mrocznych sekretów. Śledztwo wciąga go w wir wydarzeń, w których granica między złem a sprawiedliwością staje się coraz bardziej rozmyta.
Czy niewinny spór filozoficzny może wpłynąć na rozwiązanie brutalnych zbrodni? I jak współczesne myśli filozoficzne łączą się z tragediami sprzed lat?
Tom 7. Arena szczurów (2015)
Czas akcji: rok 1948
Rok 1948, nadmorskie Darłowo. Miasto opanowane przez czerwonoarmistów i UB staje się schronieniem dla Edwarda Popielskiego, który próbuje uciec od swojej przeszłości. Nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości ani tajemnic, które nosi w sobie. Ale spokój okazuje się złudny – w Darłowie dochodzi do serii brutalnych zbrodni na kobietach. Wszystkie ofiary łączy jedno: ślad zębów pozostawiony przez gwałciciela.
Popielski podejmuje się tajnego śledztwa, które szybko zamienia się w walkę z nieuchwytnym złem. Miasto staje się jego więzieniem, a każde odkrycie przybliża go do prawdy, która może okazać się bardziej przerażająca, niż przypuszczał.
Czy Popielski zdoła wymierzyć sprawiedliwość w świecie pełnym cierpienia i strachu?
Tom 13. Słowo honoru (2024)
Czas akcji: rok 1938 i 1956
Lwów, 1938 rok. Europa stoi na krawędzi wojny. Edward „Łyssy” Popielski podejmuje decyzję, która na zawsze odmieni jego życie, losy bliskich oraz przyszłość Rzeczpospolitej. W cieniu nadchodzącego konfliktu splatają się tajemnice i intrygi, które będą miały dalekosiężne konsekwencje.
Wrocław, 1956 rok. Władza przechodzi w ręce Gomułki, a w szeregach służb bezpieczeństwa zaczynają wychodzić na jaw dawne sekrety i niebezpieczne układy. W tej burzliwej rzeczywistości starzejący się Popielski, były oficer przedwojennego wywiadu, staje przed pytaniem, czy jego przeszłość może wpłynąć na nową Polskę.
Tom 6. Władca liczb (2014)
Czas akcji: rok 1956
Edward Popielski przyjmuje nowe zlecenie – ma odnaleźć zaginionego syna pewnego hrabiego. To, co zaczyna się jako proste śledztwo, szybko przeradza się w niebezpieczną grę w labiryncie mrocznych ulic Wrocławia.
Każdy krok prowadzi Popielskiego głębiej w świat bezlitosnych reguł, gdzie ofiary stają się pionkami w rękach oprawców. Wystarczy chwila nieuwagi, by znaleźć się w niewłaściwym miejscu i wpaść w pułapkę, z której nie ma ucieczki.
Czy Popielski zdoła rozwikłać zagadkę, zanim sam stanie się częścią tego piekielnego świata?
Cykl o Jarosławie Patrze
Współautorem tej serii jest Mariusz Czubaj.
Aleja samobójców (2008)
Gdańsk, czerwiec 2006 roku. W jednym z apartamentów luksusowego domu seniora „Eden” znaleziono oskalpowane zwłoki pensjonariusza na wózku inwalidzkim. W tym samym czasie bez śladu znika inny mieszkaniec ośrodka.
Sprawą zajmuje się nadkomisarz Jarosław Patera, jednak śledztwo szybko się komplikuje. Dlaczego zwłoki zostały tak brutalnie okaleczone? Co się stało z zaginionym? I dlaczego Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego niespodziewanie przejmuje sprawę?
Sytuację dodatkowo komplikuje napięta relacja Patery z dyrektorem „Edenu”, doktorem Lieblingiem, który zdaje się coś ukrywać.
Róże cmentarne (2009)
Nadkomisarz Jarosław Pater planuje spokojne przejście na emeryturę i urlop w towarzystwie pięknej kobiety, ale seria morderstw zmienia jego plany. W różnych miastach Polski dochodzi do makabrycznych zbrodni, które odtwarzają znane zabójstwa sprzed lat. W Katowicach – dziewczyna zabita tępym narzędziem, w Warszawie – zgwałcona kobieta z rozprutym brzuchem, w Krakowie – ofiara z wieloma ranami kłutymi.
Kiedy w Wejherowie odkryte zostaje wysuszone ciało mężczyzny, Pater zaczyna podejrzewać, że wszystkie te sprawy są ze sobą powiązane. Co kieruje mordercą? Dlaczego naśladuje dawne zbrodnie? I jaki związek ma z tym Pater?
Pojedyncze Książki
Umarli mają głos (2015)
(współautor Jerzy Kawecki)
Mistrz kryminału Marek Krajewski łączy siły ze znanym patologiem Jerzym Kaweckim, by odkryć tajemnice najgłośniejszych zbrodni w historii Polski.
Książka zabiera czytelników w podróż przez mroczne karty przeszłości – od czasów Katynia, przez PRL, aż po współczesność. Każda sprawa to opowieść o ludzkiej naturze, zbrodni i karze, wzbogacona o szczegółową wiedzę z zakresu patologii sądowej.
Książka dla miłośników kryminałów i pasjonatów prawdziwych historii, wciąga od pierwszej do ostatniej strony.
Demonomachia (2022)
Gimnazjalista Stefan Zborski nie potrafi pogodzić się z nagłą śmiercią ojca. Targany wątpliwościami, organizuje seans spirytystyczny, choć nie wierzy w świat duchów.
Podczas seansu Stefan, nieświadom mocy, którą sprowadził, rzuca klątwę na żydowskiego chłopca, Szlomka. Chłopiec zaczyna zachowywać się dziwnie – wije się jak wąż i wydaje kocie wrzaski. Seans rozpoczyna śledztwo, które odsłania mroczne tajemnice i stawia Stefana na granicy dwóch światów: rozumu i wiary, niewinności i zepsucia.
Czy Stefan znajdzie odpowiedzi, których szuka? I czy demony, które sprowadził, można pokonać?
Ostra (2023)
W bliżej nieokreślonym mieście nad rzeką Siecznicą, które nocami tonie w alkoholu i narkotykach, korupcja stała się codziennością, a bezpieczni są tylko ci, którzy stoją ponad prawem.
Kiedy na jednym z osiedli w pożarze ginie bezrobotny alkoholik, początkowo wydaje się, że to zwykły wypadek. Jednak szybko wychodzi na jaw, że podpalenie to element skomplikowanej przestępczej układanki. Klucz do rozwiązania zagadki posiada jedyny świadek – prostytutka o pseudonimie Rakieta, która nagle znika bez śladu.
Do akcji wkracza nietuzinkowy duet: detektyw Ewa Skoczek i adwokatka Gośka Drewnowska. Wspólne śledztwo prowadzi je przez ciemne zaułki, zapuszczone pokoje na wynajem i eleganckie biura lokalnych elit. Na drodze do prawdy stają nie tylko wpływowi przeciwnicy, ale także ich własne demony z przeszłości.
Czy Ewa i Gośka zdołają odnaleźć Rakietę i rozwiązać zagadkę pożaru? A może niewidzialna sieć mafijnych układów okaże się zbyt mocna, by ją rozerwać?
Ostatni pisarz (2024)
Wrocław, rok 2079. Technologia opanowała każdy aspekt życia, ale zbrodnia wciąż trzyma się mocno. W mieście dochodzi do serii brutalnych morderstw – ofiary giną na oczach tłumów w miejscach publicznych, a jedyne, co je łączy, to wykonywany zawód. Sprawca pozostaje nieuchwytny, skrywając się za fasadą sztucznej inteligencji.
Starszy policjant, obarczony niewyjaśnioną sprawą z przeszłości, musi zmierzyć się z nowym wyzwaniem. Jego śledztwo prowadzi go przez mroczne tunele wrocławskiego metra, ciasne zakamarki blokowisk i zimne wnętrza drapaczy chmur. W poszukiwaniu prawdy zanurza się w zapomniane archiwa uniwersyteckie, gdzie święte języki zderzają się z bezdusznymi algorytmami.
Czy w świecie pełnym zaawansowanych technologii można wciąż zaufać intuicji?