Katarzyna Puzyńska – Lipowo i Inne Książki

Katarzyna Puzyńska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych autorek polskich kryminałów. Jej seria o Lipowie, nazywana często polską odpowiedzią na skandynawskie thrillery, przyciąga czytelników misternie skonstruowaną intrygą, wyrazistymi bohaterami i wciągającą atmosferą małej wsi przepełnionej tajemnicami. Jednak Puzyńska to nie tylko Lipowo – na swoim koncie ma również książki fantasy, horrory i literaturę non-fiction. 

W tym artykule przyjrzę się jej twórczości i sprawdzę, w jakiej kolejności należy czytać jej twórczość.

Katarzyna Puzyńska – Kilka słów o autorce

Katarzyna Puzyńska to polska pisarka, znana przede wszystkim z popularnej serii kryminalnej o Lipowie. Z wykształcenia psycholog, przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki, zanim całkowicie poświęciła się pisaniu. Jej debiutancka powieść Motylek zapoczątkowała sagę o policjantach z Lipowa, która zdobyła uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą – prawa do jej książek sprzedano do ponad 20 krajów.

Puzyńska nie ogranicza się do jednego gatunku – oprócz kryminałów pisze także książki fantasy, horrory oraz literaturę non-fiction. Była jurorką w konkursach literackich, prowadziła kursy pisarskie i występowała jako gospodyni programu Opowiem Ci o Zbrodni. Wyróżniona m.in. przez Komendanta Głównego Policji za książki poświęcone pracy funkcjonariuszy oraz nagrodą Grand Prix magazynu VEGE za promowanie weganizmu.

Prywatnie pasjonuje się Skandynawią i Hiszpanią, biega, jeździ konno i spędza czas ze swoimi zwierzętami.

Autorzy podobni do Katarzyny Puzyńskiej

  • Małgorzata Rogala – autorka kryminałów z wyrazistym tłem psychologicznym i obyczajowym. Rogala jest autorką kilku serii kryminalnych, m.in. z aspirant Agatą Górską i komisarzem Sławkiem Tomczykiem, pedagog szkolną Weroniką Nowacką oraz z policjantkami Michaliną Czaplińską i Zofią Maciejką. Więcej na temat twórczości Małgorzaty Rogali możesz przeczytać tutaj.
  • Remigiusz Mróz – jeden z najbardziej popularnych polskich autorów kryminałów, thrillerów i powieści sensacyjnych. Twórca serii o prawniczce Joannie Chyłce oraz cyklu z komisarzem Forstem. Więcej na temat twórczości Remigiusza Mroza możesz przeczytać tutaj.
  • Izabela Janiszewska – polska pisarka, autorka thrillerów i kryminałów. Zadebiutowała bestsellerową trylogią Wrzask, Histeria, Amok, której prawa do ekranizacji sprzedano krótko po premierze. Jej kolejne książki, Niewybaczalne i Apartament, tylko ugruntowały jej pozycję na rynku literackim. Wcześniej pracowała jako dziennikarka, tworząc wywiady, reportaże i scenariusze. Więcej na temat twórczości Izabeli Janiszewskiej możesz przeczytać tutaj.

Najwyżej Oceniane Książki

1
Łaskun  – 6. część serii Lipowo (8,2 według użytkowników Lubimy czytać)
2
Dom czwarty – 7. część serii Lipowo (7,8 według użytkowników Lubimy czytać)
3
Żadanica – 14. część serii Lipowo (7,8 według użytkowników Lubimy czytać)
4
Martwiec – 13. część serii Lipowo (7,6 według użytkowników Lubimy czytać)
5
Trzydziesta pierwsza – 3. część serii Lipowo (7,5 według użytkowników Lubimy czytać)

Katarzyna Puzyńska – Wszystkie Książki

Katarzyna Puzynska2

Seria Lipowo

Część 1. Motylek

W niewielkiej, pozornie spokojnej wsi dochodzi do zbrodni. Na skraju miejscowości zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wygląda to na tragiczny wypadek, ale szybko okazuje się, że ktoś upozorował potrącenie – kobieta została zamordowana. Gdy kilka dni później ginie kolejna osoba, staje się jasne, że w okolicy grasuje morderca.

Śledztwo nabiera tempa, a policja szuka powiązań między ofiarami, próbując zapobiec kolejnym tragediom. W trakcie odkrywania kolejnych tropów na jaw wychodzą tajemnice, zarówno zamordowanej zakonnicy, jak i mieszkańców wsi, których życie wcale nie jest tak idylliczne, jak mogłoby się wydawać. 

Część 2. Więcej czerwieni

Lipowo tonie w letnim słońcu – na polach trwają żniwa, w sadach dojrzewają jabłka, a młodszy aspirant Daniel Podgórski czuje, że jego życie w końcu zaczyna się układać. Sielską atmosferę przerywa jednak makabryczne odkrycie. W okolicy zostają zamordowane dwie młode kobiety, a sposób, w jaki sprawca okaleczył ich ciała, wskazuje na wyjątkową brutalność. Policja kryminalna z Brodnicy podejrzewa, że to dzieło seryjnego mordercy.

Podgórski dołącza do zespołu śledczego pod dowództwem ekscentrycznej komisarz Klementyny Kopp. Policjanci próbują znaleźć powiązania między ofiarami i stworzyć profil sprawcy, ale śledztwo nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Tymczasem prywatne życie aspiranta zaczyna się komplikować.

Część 3. Trzydziesta pierwsza

W Lipowie zbliżają się Święta – pachnie sosnowym igliwiem, w kościele rozbrzmiewają kolędy, a mieszkańcy przygotowują się do rodzinnych spotkań. Jednak nad wsią wisi cień strachu. Po piętnastu latach do Lipowa ma wrócić morderca – człowiek, którego nazwiska nikt nie odważył się wymawiać. To on spowodował pożar, w którym zginął ojciec młodszego aspiranta Daniela Podgórskiego.

Podgórski nie potrafi pogodzić się z myślą, że winny tragedii jego rodziny znów będzie na wolności. Na domiar złego we wsi pojawia się rodzeństwo ze Szwecji, które zdaje się mieć własne rachunki do wyrównania. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a w przeddzień Wigilii wybucha kolejny pożar. Czy historia sprzed lat właśnie się powtarza?

Część 4. Z jednym wyjątkiem

Wiosna rozkwita w pełni – kwitną kasztanowce, a zielone pola falują na wietrze. Dla młodszego aspiranta Daniela Podgórskiego ma to być wyjątkowy czas. W końcu postanawia oświadczyć się Weronice. Jednak sielankowy nastrój zostaje zachwiany, gdy w okolicy Lipowa umiera starsza kwiaciarka. Początkowo jej śmierć wydaje się naturalna, ale ratowniczka medyczna z karetki nie ma wątpliwości – trzeba wezwać policję.

Podgórski i komisarz Klementyna Kopp szybko odkrywają, że kobieta została zamordowana, a na jej ciele ktoś pozostawił tajemniczy napis. Kto miał powód, by zabić samotną staruszkę? I co łączy to morderstwo z historią pary młodych ludzi sprzed ponad stu sześćdziesięciu lat?

Część 5. Utopce

Lato 1984 roku na zawsze zapisało się w pamięci mieszkańców wsi Utopce. Dwie śmierci i plotki o grasującym wampirze sprawiły, że odcięta od świata osada pogrążyła się w strachu. Pośród gęstych lasów i miejscowych legend granica między rzeczywistością a siłami nadprzyrodzonymi zaczęła się zacierać. Czy za śmiercią dwóch osób faktycznie stał upiór, czy może ktoś z mieszkańców miał własne powody, by zabić?

Trzydzieści lat później do sprawy wracają Daniel Podgórski i komisarz Klementyna Kopp. To, co miało być jedynie historycznym śledztwem, szybko zamienia się w walkę z czasem. Tajemnice sprzed lat wciąż rzucają długi cień, a kolejne tropy prowadzą do ludzi, którzy woleliby, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. W międzyczasie życie prywatne śledczych komplikuje się coraz bardziej, utrudniając im koncentrację na śledztwie.

Część 6. Łaskun

W niewielkim domu bezrobotnego sędziego policja dokonuje makabrycznego odkrycia. Sprawca zamordował dwie osoby i stworzył przerażającą inscenizację – z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety ułożył jedną, groteskową postać. Brutalność tej zbrodni wstrząsa nawet doświadczonymi śledczymi, ale to dopiero początek koszmaru.

Na miejscu zbrodni odnaleziono dowód, który bezpośrednio obciąża aspiranta Daniela Podgórskiego. Kiedy okazuje się, kim była druga ofiara, sytuacja policjanta staje się jeszcze trudniejsza. Czy to możliwe, że to on stoi za podwójnym morderstwem? A może ktoś celowo próbuje go wrobić?

Podgórski, zamiast stawić czoła oskarżeniom, znika. Ucieczka tylko potęguje podejrzenia i każe zadać pytanie: jeśli jest niewinny, dlaczego się ukrywa?

Część 7. Dom czwarty

Była policjantka Klementyna Kopp, na prośbę matki, ma przyjrzeć się sprawie morderstwa w jej rodzinnym miasteczku. W drodze na miejsce znika bez śladu. Mieszkańcy Złocin zgodnie twierdzą, że nigdy nie pojawiła się w miasteczku, ale aspirant Daniel Podgórski szybko odkrywa, że to kłamstwo.

Tymczasem w Złocinach zaczynają pojawiać się znaki – ktoś maluje na murach czarne szubienice i podrzuca martwe ptaki. Trop prowadzi do tragicznych wydarzeń z 1939 roku, kiedy nad jeziorem Bachotek dokonano brutalnej egzekucji.

Część 8. Czarne narcyzy

Brodnica szykuje się do lipcowego Święta Policji, ale aspirant Daniel Podgórski nie ma powodów do świętowania. Komuś zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych, przy których znaleziono niewielkie wahadełka.

Dziennikarka, która zaczyna drążyć temat, sugeruje Podgórskiemu, że odpowiedzi mogą kryć się w opuszczonym domu ukrytym w lesie. Miejscowi od lat opowiadają o nim straszne historie, twierdząc, że to miejsce nawiedzone przez diabła. Wkrótce dziennikarka znika bez śladu.

Podgórski i była komisarz Klementyna Kopp ruszają jej tropem i odkrywają kolejne zwłoki. W tym samym czasie Weronika Nowakowska dostaje wiadomość od nieznanego nadawcy, a drobny złodziejaszek ginie tuż po wyjściu z więzienia. Czy te wszystkie wydarzenia są ze sobą powiązane? I jakie znaczenie mają czarne narcyzy, które pojawiają się na miejscu zbrodni?

Część 9. Nora

Berenika zawsze była zbuntowana, a jej nagłe zniknięcia nikogo już nie dziwiły. Tym razem jednak coś jest nie tak. Ślad po niej ginie, a w sprawę zamieszany jest ojciec jednego z policjantów. 

Kilka kilometrów dalej, w szpitalu psychiatrycznym, dochodzi do brutalnego morderstwa. Ofiarą jest pacjentka, która tuż przed śmiercią wysłała wiadomość z prośbą o pomoc. Czy wiedziała, że ktoś planuje ją zabić? W tym samym czasie, obok opuszczonej karuzeli, znalezione zostaje okaleczone ciało. 

Aspirant Daniel Podgórski musi połączyć te wszystkie wątki, zanim będzie za późno. Co kryje studnia ukryta wśród pól? Jakie sekrety skrywa szpital? Czy Daniel zdoła powstrzymać mordercę, zanim kolejne osoby staną się jego celem?

Część 10. Rodzanice

W Rodzanicach rośnie niepokój – zbliża się krwawy superksiężyc, a mieszkańcy wierzą, że ta niezwykła pełnia obudzi zło, które od lat pozostawało w uśpieniu. W tym samym czasie na skutej lodem tafli jeziora zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Jest przykryta kocem. Gdyby nie to, że jakieś zwierzę poszarpało jej rękę, wyglądałaby, jakby spokojnie spała. 

Tego samego dnia umiera dziennikarka. Tuż przed śmiercią ostrzega Klementynę Kopp przed wilkołakiem. Niebawem była komisarz znika bez śladu, a podejrzenia o spowodowanie śmierci dziennikarki padają właśnie na nią. Czy rzeczywiście mogła zabić? Większość w to wierzy, ale aspirant Daniel Podgórski nie zamierza przyjąć tej wersji bez walki. Ale on również skrywa pewien sekret.

Dlaczego ktoś twierdzi, że wszyscy mieszkańcy Lipowa są skazani na śmierć? Jaką rolę w tej sprawie odgrywa szklana kula? I kto tak naprawdę czai się w ciemności, gdy na niebie pojawia się krwawy księżyc?

Część 11. Pokrzyk

We Wnykach nikt nie odważa się zbliżyć do starego dworu pod lasem. Mówi się, że kto przekroczy jego próg, umrze – klątwa nie oszczędza nikogo. Weronika Podgórska trafia tam przypadkiem, ale wkrótce okazuje się, że będzie musiała tam wrócić… i to w towarzystwie osoby, której nienawidzi.

Tymczasem niedaleko ginie starsza kobieta, a przy jej ciele zostaje przyłapana Klementyna Kopp. Była komisarz już wcześniej była podejrzana o morderstwo, a teraz sama przyznaje się do winy. Ale aspirant Daniel Podgórski nie wierzy w jej słowa. Rozpoczyna własne śledztwo, choć wie, że ryzykuje oskarżeniem o przekroczenie uprawnień.

Wkrótce na jego drodze staje prywatny detektyw, który bada makabryczny wypadek sprzed czterdziestu jeden lat. Nowakowski zdaje się wiedzieć więcej, niż mówi. 

Nocą w lesie słychać strzały, stara maska klauna pęka na kawałki, a w domku gościnnym ktoś znajduje zwłoki wiszące na hakach. Jak te wszystkie sprawy się łączą? Kim jest kobieta ze spaloną twarzą? I kto jeszcze musi zginąć, zanim prawda wyjdzie na jaw?

Część 12. Śreżoga

W mroku ktoś czai się z siekierą. Sierżant sztabowy Radosław Trawiński jest przekonany, że to aspirant Daniel Podgórski – mężczyzna, który właśnie odkrył, że śmierć jego partnerki nie była samobójstwem. Czy Podgórski przyszedł po zemstę?

Tymczasem w okolicy giną kolejne osoby. Właściciel zajazdu wygląda, jakby spokojnie zasnął, ale jego pracownica umiera w brutalnych okolicznościach. Kilkanaście kilometrów dalej ktoś ustawia aparat fotograficzny na cichej leśnej polanie – jego obiektyw skierowany jest na porąbane ciało młodego mężczyzny. Twarz ofiary pozostaje nienaruszona, ale zamiast dłoni i stóp sterczą groteskowe ptasie nóżki.

To nie pierwszy raz, gdy sprawca zabiera ze sobą makabryczne trofeum. Dwa lata wcześniej zginęła młoda dziewczyna – jej ciało zostało okaleczone w ten sam sposób. Kim była? Dlaczego wygląda, jakby przybyła z przeszłości? Co oznacza tajemniczy znak, który obsesyjnie rysuje pewna pisarka? A przede wszystkim – czy prawdą jest, że ten, kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, nie ma już szans na przeżycie?

Część 13. Martwiec

Niewielki autobus wyrusza w swoją codzienną trasę, ale nigdy nie dociera do celu. Kierowca i pasażerowie znikają bez śladu, jakby rozpłynęli się w powietrzu. Po jakimś czasie jedna z podróżnych odnajduje się, ale nic nie pamięta. Kiedy w końcu zaczyna przypominać sobie fragmenty tamtej podróży, zostaje zamordowana.

Tymczasem w niemal opustoszałej wsi wśród lasów rozgrywa się dramat. Zrozpaczona matka twierdzi, że jej córkę pochowano żywcem i desperacko próbuje rozkopać grób. Gdy trumna zostaje otwarta, pojawiają się wątpliwości – może kobieta wcale się nie myliła? To nie pierwsza tragedia w jej rodzinie. Dokładnie rok wcześniej jej syn został zamordowany i pozbawiony głowy. Teraz, gdy policja odnajduje jego czaszkę, wszystko wskazuje na to, że przyczyna śmierci chłopaka była zupełnie inna, niż dotąd przypuszczano.

Aspirant Daniel Podgórski próbuje powiązać te sprawy, jednocześnie mierząc się z narastającą wrogością ze strony podinspektor Mari Carmen Sikory.

Część 14. Żadanica

Daniel Podgórski próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Otwiera małą firmę agroturystyczną i oczekuje pierwszych gości. Nie spodziewa się jednak, że zamiast spokojnego pobytu zaproponują mu udział w seansie spirytystycznym. Noc pełni księżyca, szalejąca wichura – warunki wydają się idealne, by spróbować nawiązać kontakt z duchami. Podgórski nie ufa swoim gościom i podejrzewa, że mają ukryty cel. Wkrótce okazuje się, że miał rację – podczas seansu dochodzi do tragedii, ginie człowiek, a wydarzenia wymykają się spod kontroli.

Tymczasem jego matka, Maria, spędza noc w lesie razem z byłą komisarz Klementyną Kopp. Chcą przypomnieć sobie stare czasy, ale szybko zaczynają odczuwać niepokój. Wśród drzew ktoś się czai. Nie ujawnia się, za to podrzuca im szmacianą laleczkę…

Kilka kilometrów dalej wichura zmusza dwie kobiety do zatrzymania się w odludnym gospodarstwie. Szukają schronienia, ale w domu panuje dziwna atmosfera – jakby wydarzyło się tu coś strasznego. Czy zdążą uciec, zanim będzie za późno?

Jedna noc, trzy przeplatające się historie i zegar, który nieubłaganie odmierza czas. Czy zło można jeszcze powstrzymać?

Część 15. Zgłoba

Do Lipowa przybywa tajemnicza kobieta. Prosi Daniela Podgórskiego o pomoc w śledztwie. Chce dowieść niewinności mężczyzny oskarżonego o cztery morderstwa. 

Trop prowadzi do małej wsi Puszczykowo. W XIX wieku schwytano tam kobietę oskarżoną o czary. Zanim spłonęła na stosie, rzuciła klątwę na potomków swoich prześladowców. Ponad sto lat później, w latach 60., w tajemniczych okolicznościach ginie mała dziewczynka. Nawet doświadczeni śledczy nie potrafią wyjaśnić ran na jej ciele – przypominają ślady zostawione przez strzygę. Czy to możliwe, że klątwa wciąż działa?

Lata później grupa nastolatków próbuje rozwikłać zagadkę śmierci dziecka. Początkowo to tylko niewinna zabawa, ale ich dociekliwość ma swoje konsekwencje. Nie wszyscy chcą, by prawda wyszła na jaw.

Tymczasem Mikołaj Zieliński wraca do Puszczykowa po latach, by odnaleźć zaginionego ojca. Towarzyszy mu dziewczyna, Sara. Wkrótce zostaje znaleziona martwa – w tym samym miejscu, gdzie kiedyś leżało ciało zamordowanej dziewczynki. Kolejne ofiary zaczynają się piętrzyć, a wszystkie zdają się mieć związek z Mikołajem. Mężczyzna trafia do więzienia, ale czy naprawdę jest winny?

Podgórski nie wierzy w jego winę i zaczyna własne śledztwo. Kto naprawdę zabija? Czy legenda o klątwie kryje w sobie prawdę? I kim tak naprawdę jest kobieta, która wciągnęła Daniela w tę sprawę?

Lipowo. Kto zabił? Gra śledcza na podstawie książek Katarzyny Puzyńskiej

Wejdźcie do świata tajemnic Lipowa i sprawdźcie, czy potraficie rozwiązać zagadkę. Wcielcie się w postaci znane z książek Katarzyny Puzyńskiej i poprowadźcie własne śledztwo.

Obserwujcie współgraczy, zadawajcie właściwe pytania i uważnie notujcie zasłyszane plotki oraz dowody w swoich teczkach spraw. Każdy szczegół może okazać się kluczowy! Możecie również użyć mniej konwencjonalnych metod – wręczyć łapówkę, by zdobyć zeznanie w kluczowej kwestii.

Pamiętajcie – prawdziwe rozwiązanie nie tkwi w tym, co już wiemy, ale w tym, co nam umyka… Czy uda Wam się znaleźć sprawcę, zanim będzie za późno?

Seria Policjanci

Część 1. Policjanci. Ulica

Brutale w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronni funkcjonariusze w służbie? Kim naprawdę są policjanci z ulicy – pierwsi na miejscu zbrodni, ci, którzy codziennie mierzą się z agresją, strachem, bezradnością i śmiercią?

Katarzyna Puzyńska oddaje głos policjantom ogniw patrolowo-interwencyjnych, wydziału ruchu drogowego i oddziałów prewencji. To oni ruszają na wezwanie, nie wiedząc, co ich czeka – a od ich decyzji często zależy dalszy bieg wydarzeń.

Broń, pałka, gaz, paralizator. Zapach krwi, huk petardy, zimna stal noża w ręku domowego kata. To nie scenariusz filmu, to codzienność ulicznych policjantów. Prawda bez cenzury, bez upiększeń, prosto z pierwszej linii.

Część 2. Policjanci. Bez munduru

Zabójstwa, brutalne napady, narkotyki, zorganizowane grupy przestępcze – dla nich to codzienność. Funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz CBŚP, technicy kryminalistyki, medycy sądowi i policyjni psychologowie zdradzają kulisy swojej pracy.

Co tak naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami jednostek? Jak wygląda śledztwo w sprawie morderstwa od momentu znalezienia ciała po postawienie zarzutów? Ile prawdy jest w stereotypach o policjantach? I jak cienka jest granica, której przekroczenie może zmienić wszystko?

Katarzyna Puzyńska – autorka bestsellerowej serii kryminalnej o Lipowie – zagląda tam, gdzie zwykły człowiek nie ma wstępu.

Część 3. Policjanci. W boju

Granaty, karabiny, szturm na budynki, desanty ze śmigłowca – dla policyjnych antyterrorystów to codzienność. Ich zadaniem jest eliminowanie największych zagrożeń: zatrzymywanie przestępców, odbijanie zakładników, walka z gangami. Mordercze treningi przygotowują ich na każdą sytuację, ale w akcji zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidzianego.

A potem wracają do domu. Do żony, która każdej nocy zasypia z niepokojem, bo nie wie, czy jej mąż wróci z kolejnej operacji.

Katarzyna Puzyńska rozmawia z policyjnymi komandosami i ich rodzinami. Jak naprawdę wygląda ich służba? Co myślą o niej ich najbliżsi? I jaką cenę płaci się za życie na granicy śmierci?

Seria Grodzisko

Część 1. Chąśba

Zrzędliwy starzec z drewnianą nogą, który jest katem. Chłopak o niezbyt imponującej posturze, który do przygód podchodzi z dużą rezerwą. Pyskata dziewczyna, która absolutnie nie jest ściganą przez wszystkich boginką zimy, mimo że ma znamię w kształcie śnieżynki. Zamir, Strzebor i Mora nie mają ze sobą nic wspólnego… a jednak los splata ich drogi w sposób, który trudno nazwać przypadkiem.

Ze świątyni w grodzisku znika święta tarcza Jarowita – boga wojny i wiosny, znanego z dość krwawego temperamentu. A wiosenna równonoc jest tuż, tuż. Jeśli zguba nie zostanie odnaleziona, może sprowadzić na ludzi gniew bóstwa. Jakby tego było mało, ktoś zamordował kobietę, a jej śmierć wydaje się wiązać z dziwną obietnicą, jaką wymogła na swoim mężu przed zniknięciem. Wśród drzew czai się Leszy, a na horyzoncie pojawia się banda stolemów – olbrzymów cztery razy większych od człowieka.

Czy odnaleziony w lesie odmieniec – chromy chłopiec – naprawdę odmieni losy grodziska? A może całego Królestwa? Jedno jest pewne: w tej historii wszystko może się zdarzyć, ale finał będzie ostry jak topór.

Część 2. Sąpierz

Kiedy bóg zapomina wspomnieć o pewnym drobnym, lecz kluczowym sekrecie, niechybnie oznacza to kłopoty. W dwóch bliźniaczych światach zawieszonych w Rozstaju magia jest zarówno rzeczywistością, jak i mitem. W jednym z nich jest wszechobecna, w drugim od dawna w nią nie wierzono. Ale to, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego nie ma.

Teraz obu światom grozi unicestwienie, a losy przyszłości spoczywają w rękach osobliwego trio: zrzędliwego starca z drewnianą nogą (który jest tylko katem), pyskatej Marzanny (która chętnie oddałaby swoją boską nieśmiertelność za odrobinę ludzkiej niepewności) oraz pewnej kobiety, która – zupełnie przypadkowo – utknęła w zaświatach w towarzystwie wyjątkowo gadatliwego rumaka.

W Nowym Świecie magia jest tylko legendą. Są jednak wyjątki – kobiety zwane obrończyniami, które chroniły świat przed potworami i demonami przenikającymi ze Starego Świata. Przekazywały sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie, aż w końcu została już tylko jedna z nich. Samotna. Czekająca na wroga, o którym mówiła stara przepowiednia.

I właśnie na to czeka Sąpierz. Wie on, że wkrótce wypełni się stara przepowiednia. Wie też, że światy wkrótce się splotą – wystarczy tylko znaleźć odpowiednie imiona. Bo każdy wie, że imię ma potężną moc… gdy nada je właściwa osoba.

Seria Klementyna Kopp

Część 1. Eksponat

Emerytowana komisarz Klementyna Kopp rusza w podróż życia – bez konkretnego celu, tylko z plecakiem na ramieniu i bagażem przeszłości, od którego próbuje uciec. Gdy przypadkiem wysiada w Last Stop na Florydzie, nie spodziewa się, że sielskie miasteczko kryje więcej tajemnic, niż można by przypuszczać.

Już pierwszego dnia na jej oczach dwóch mężczyzn atakuje drobną kobietę. Klementyna nie zamierza tego ignorować, choć przeciwnicy wyraźnie przewyższają ją siłą. Chce pomóc napadniętej, a w rezultacie nie tylko odnajduje tajemniczego topielca, ale też zostaje wplątana w intrygę zataczającą kręgi odMontany, przez Nowy Jork i Boston aż po niebezpieczne zakątki Orlando.

Tymczasem bogaty pisarz organizuje na swojej prywatnej wyspie nietypowy nocny ultramaraton. Wśród zawodników i trenerów każdy skrywa jakiś sekret, a przed startem znika jeden z uczestników. Na trasie zaczyna się walka nie tylko o zwycięstwo, ale i o życie. W rezydencji gospodarza znalezione zostaje kolejne ciało – a sposób, w jaki zamordowano ofiarę, sugeruje złamanie jednego z największych tabu.

Kto będzie następny? Czy ktokolwiek wydostanie się z Wyspy Zaginionych? I czy zatrzymanie się w Last Stop było największym błędem Klementyny Kopp? Tym razem może nie chodzić tylko o rozwiązanie zagadki – ale o przetrwanie.

Samodzielne książki

Bezgłos

Julia Wilk przyjeżdża do małej miejscowości pod Brodnicą, licząc, że w końcu uwolni się od przeszłości. Chce zniknąć, pozbyć się poczucia winy i zacząć wszystko od nowa. Ale już pierwszej nocy ktoś – lub coś – daje jej do zrozumienia, że Wieszcze nie są zwykłym miasteczkiem.

O świcie Julia znajduje ciało zamordowanej kobiety. Kilka godzin później wszelkie ślady zbrodni znikają, jakby ofiara nigdy nie istniała. Mieszkańcy milczą, a wokół Julii zaczyna zaciskać się niewidzialna pułapka. Im dłużej tu jest, tym bardziej czuje, że nikomu nie może ufać – nawet własnym zmysłom. 

Wieszcze kryją więcej tajemnic, niż Julia mogła przypuszczać. Z każdym dniem coraz mocniej czuje, że ani jej nowy dom, ani otaczający las nie dają jej schronienia. Coś czai się w mroku, obserwuje, czeka. Kto odważy się przerwać zmowę milczenia i ujawnić krwawy sekret? I dlaczego na zapomnianym cmentarzu w głębi lasu wciąż kwitną jabłonie, których słodki zapach zwiastuje śmierć?

Ulice ciem

Warszawa, dziś. Zofia szykuje się na samotne Boże Narodzenie. Podczas wędrówki po mieście trafia do niezwykłej księgarni, której właściciel twierdzi, że potrafi dobrać każdemu czytelnikowi książkę idealnie dopasowaną do jego życia. Choć Zofia nie wierzy w takie rzeczy, przyjmuje podarowany tom, mając nadzieję, że lektura pomoże jej poradzić sobie z własną traumą. Szybko odkrywa, że jej własna, dopiero co rozpoczęta powieść dziwnie splata się z historią, którą czyta. A księgarz, który wydawał się tak czarujący, zaczyna budzić niepokój…

Warszawa, 1939. Mieszkańcy stolicy cieszą się upalnym latem, choć wojna wisi w powietrzu. W kawiarniach pachnie kawa, na dansingach gra muzyka, ale w ciemniejszych zakątkach miasta dzieje się coś złego – na Woli i w Dzielnicy Północnej giną prostytutki. Policja ignoruje sprawę, ale Mańka, jedna z kobiet, nie zamierza siedzieć bezczynnie. Cztery jej koleżanki zniknęły, a wszystkie tropy prowadzą do wysoko postawionego mężczyzny… oraz tajemniczego księgarza rozdającego darmowe opowieści.

Dwie kobiety, dwa czasy, dwie historie, które zaczynają splatać się w jedną. Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim księgarz? I czy opowieści, które oferuje, rzeczywiście są tylko fikcją?

Pytania i Odpowiedzi

Czy książki Puzyńskiej trzeba czytać w kolejności?

Serię o Lipowie warto czytać w kolejności, ponieważ wątki kryminalne i losy bohaterów rozwijają się z każdą częścią. Jednak każda książka zawiera odrębną zagadkę, więc można je też czytać osobno.

Czy Lipowo trzeba czytać w kolejności?

Serię o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej najlepiej czytać w kolejności, ponieważ wątki kryminalne, relacje między bohaterami oraz ich rozwój osobisty są kontynuowane w kolejnych tomach. Choć każda książka zawiera osobną zagadkę kryminalną, to wiele wydarzeń z poprzednich części ma wpływ na dalszą fabułę.

Ile tomów ma Lipowo?

Seria o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej liczy obecnie 15 tomów.

Jaka jest najnowsza książka Katarzyny Puzyńskiej?

Najnowszą książką Katarzyny Puzyńskiej jest powieść Ulice ciem, wydana 26 listopada 2024 roku.

W jakim mieście kręcono Lipowo?

Serial „Lipowo. Zmowa milczenia” kręcono głównie w Nieszawie, malowniczym miasteczku w województwie kujawsko-pomorskim, które na potrzeby produkcji zamieniło się w fikcyjną miejscowość Lipowo. Dodatkowe zdjęcia realizowano również w Czerwińsku.

Czy Lipowo jest oparte na faktach?

Serial Lipowo. Zmowa milczenia nie jest oparty na faktach – to adaptacja książki Katarzyny Puzyńskiej, która również jest fikcją. Choć serial oddaje klimat małej, zamkniętej społeczności i realistycznie przedstawia polską prowincję, sama historia oraz wydarzenia przedstawione na ekranie są wymyślone.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Komentarze osadzone
Wyświetl wszystkie komentarze