Zastanawiasz się nad zakupem lub już kupiłeś czytnik Kindle i chcesz wiedzieć, jakie formaty książek czyta się na nim najlepiej? Chcesz kupić książkę w księgarni internetowej, ale gubisz się w formatach i nie wiesz, który z nich będzie odpowiedni dla Twojego czytnika? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie pliki obsługuje Kindle oraz jakie techniczne zmiany wprowadził Amazon w ostatnich miesiącach.
Jakie pliki obsługuje Kindle? Formaty
Czytniki Kindle to specyficzne urządzenia, które do niedawna nie obsługiwały niektórych popularnych formatów plików. Przyszedł jednak rok 2022 i Amazon postanowił zrobić małą rewolucję w zakresie obsługi kilku z nich. I tak obecnie czytniki Kindle obsługują 13 formatów plików: Mobi, Epub, PDF, Kindle (AZW) i Kindle Format 8 (AZW3), których opis znajdziecie poniżej, oraz mniej popularne: TXT, PRC natywnie; HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG i PMP poprzez konwersję.
AZW i AZW3
Format AZW oraz jego następca AZW3 to pliki tekstowe opracowane specjalnie przez Amazon dla czytnika Kindle. Pliki te są zazwyczaj chronione DRM, czyli tzw. zabezpieczeniem antyplagiatowym, które warto ściągnąć przed przesłaniem pliku na czytnik. Formaty AZW i AZW3 można bez problemu odczytywać na wszystkich czytnikach Kindle oraz na urządzeniach, które posiadają oprogramowanie Amazon Kindle. Oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie na stronie Amazona. Obsługa tych formatów jest dość prosta, a odtwarzając je na czytniku, można tworzyć zakładki i adnotacje oraz poruszać się po dokumencie zgodnie z numeracją stron. Więcej o AZW3 pisałam tutaj.
Jeżeli masz problem z odczytem pliku, zapoznaj się z moim artykułem dotyczącym konwersji: “Calibre – najpopularniejszy program do konwersji plików”.
PDF czyli Portable Document Format to format stworzony przez firmę Adobe Systems. Zaletą plików PDF jest to, że zawsze wyglądają tak samo, nawet jeśli są odtwarzane na różnych urządzeniach. Jest to jednocześnie ich wada, ponieważ ich odczyt na czytnikach ebooków może sprawiać pewne trudności, przede wszystkim dlatego, że pliki PDF nie pozwalają na dostosowanie marginesu i czcionki do ekranu. Nierzadko zdarza się, że czcionka jest bardzo mała, a sam tekst wychodzi poza ekran. Z tymi niedogodnościami można sobie jednak poradzić, wybierając widok kolumnowy lub konwertując PDF na inny format. Szczegółowo na ten temat pisałam w artykule: “Plik PDF na Kindle – jak czytać format PDF na czytniku Amazon?”, więc jeżeli masz problem z odczytem PDFów na swoim czytniku Kindle, to zajrzyj do tego tekstu.
Natomiast przesyłanie plików PDF na czytnik Kindle nie jest trudne. Można to zrobić, podobnie jak w przypadku innych plików, poprzez adres e-mail, skonfigurowany z urządzeniem lub za pomocą kabla podpiętego do laptopa i czytnika.
Epub
Pliki Epub cieszą się dużą popularnością ze względu na komfort odczytu i możliwości dostosowania treści do wymagań czytelnika. Większość czytników najlepiej współpracuje właśnie z formatem Epub. Większość, ponieważ do niedawna czytniki Amazona nie obsługiwały tego typu plików. W tej chwili jest to już jednak możliwe. Od drugiej połowy 2022 roku marka Amazon umożliwiła przesyłanie na swoje czytniki książek w formacie Epub.
Możliwość odczytu książek Epub na czytniku Kindle to duża zmiana dla fanów marki. Amazon pozwala już wysyłać pliki Epub na urządzenia przez funkcję „Send to Kindle”. Odczyt plików na czytniku powinien wyglądać podobnie, jak to było w przypadku Mobi. Pliki Epub będą automatycznie konwertowane przez Amazon na specjalny format, dedykowany dla czytnika. Może to spowodować utratę miniatury publikacji, jednak nie powinno wpłynąć na komfort czytania.
Przeczytaj także:
Epub na Kindle – jak go odtworzyć oraz jakie zmiany czekają użytkowników Kindle?
Mobi
Plik Mobi to format, który przez lata był charakterystyczny tylko i wyłącznie dla czytników Kindle produkcji Amazona. Format został stworzony specjalnie przez markę dla konkretnych urządzeń, dlatego Kindle były właściwie jedynymi czytnikami, kompatybilnymi z plikami Mobi. Pod względem funkcjonalności pliki Mobi są bardzo podobne do plików Epub. W obu formatach można robić notatki, zmieniać czcionki oraz dopasowywać stronę do wielkości ekranu. Pliki Mobi nie przechodziły jednak tak wielu aktualizacji jak pliki Epub, dzięki czemu można je odtworzyć na każdej wersji czytnika Kindle i na każdej wersji będą wyglądały tak samo.
Pomimo dużej wygody czytania tych plików na Kindlach, Amazon potwierdził, że od końca 2022 roku nie będzie można już wysyłać plików w tym formacie za pomocą funkcji „Send to Kindle”. Zmiana nie będzie dotyczyć książek, które już znajdują się w naszej kindlowej bibliotece. Marka swoją decyzję uzasadnia tym, że starsze pliki Mobi nie obsługują nowoczesnych funkcji nowych modeli Kindle.
Więcej o plikach Mobi pisałam w artykule: “Jak otworzyć plik MOBI?”.
Informacja na temat takich zmian spowodowała lawinę pytań, dotyczącą tego, czy nastąpi całkowita rezygnacja z formatu Mobi. Firma twierdzi, że nie ma takiego zamiaru. Pliki Mobi w dalszym ciągu będzie można przesłać na czytnik, łącząc go z komputerem po kablu i na razie nic nie wskazuje na to, aby Amazon miał wyłączyć możliwość odtwarzania książek Mobi.
Więcej o wprowadzanych zmianach możecie przeczytać w artykule: “Kindle MOBI – zmiany od sierpnia 2022”.
Dzięki za artykuł! Czy kindle szóstej generacji też poradzi sobie z pdf? Czy ogólnie wszystkie sobie poradzą?
Tak, wszystkie czytniki Kindle powinny sobie poradzić z PDFami.