Czytniki Kindle należą do najchętniej wybieranych na świecie. Także w Polsce cieszą się sporą popularnością pomimo braku polskiego menu. Użytkownicy czytników Kindle, chcąc w pełni korzystać z ich możliwości, powinni zapoznać się z metodami wysyłania książek na urządzenie, a takich sposobów jest kilka. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, jak wysłać książkę na Kindle oraz jakie są wady i zalety każdej z metod.
Jak wysłać książkę na Kindle – wysyłka bezprzewodowa bezpośrednio ze strony księgarni
Książki na czytnik Kindle można wysyłać bezprzewodowo – na adres email czytnika lub za pomocą aplikacji Send to Kindle oraz przewodowo – za pomocą kabla USB.
Wysyłka bezprzewodowa na czytniki Kindle dostępna jest w Amazonie oraz w większości księgarni internetowych, po włączeniu odpowiedniej funkcji w ustawieniach konta na stronie księgarni. Książki przesyłane bezprzewodowo pozostają w chmurze, czyli na internetowym koncie, skąd można je pobrać także na inne urządzenia. Zaletą tej metody jest to, że książki trafiają na Kindle niezależnie od tego, gdzie znajduje się czytnik, a większość księgarni oferuje wysyłkę automatyczną. Największą wadą jest natomiast to, że aby przesłać książkę, czytnik musi mieć dostęp do internetu, czyli musi być podłączony do wifi.
Możliwość wysyłania książek elektronicznych w ten sposób mają takie księgarnie jak Amazon, Empik, Publio i kilka innych.
Send to Kindle
Jest to najłatwiejszy sposób na przesyłanie książek na Kindle. Send to Kindle to aplikacja, którą wystarczy pobrać na komputer lub urządzenie z systemem Android. Aplikacja pozwala na bezprzewodowe przesyłanie plików tekstowych na czytnik Kindle po skonfigurowaniu urządzenia z programem. Send to Kindle współpracuje z następującymi formatami: DOC, DOCX, HTML, HTM, RTF, JPEG, AZW, GIF, PNG, BMP i PDF. Od niedawna można też przesyłać pliki w formacie Epub.
Aplikacja jest do pobrania tutaj. Po zainstalowaniu, pliki możemy wysłać w dwojaki sposób – poprzez kliknięcie prawym przyciskiem (wybieramy “Wyślij do”, a następnie “Kindle”) lub przez przeciągnięcie pliku do okienka aplikacji. W tym momencie powinno nam się wyświetlić okienko z wyborem czytnika (jeżeli mamy zarejestrowany więcej niż jeden, należy zaznaczyć właściwy) oraz sposobu przesyłu (wybieramy wifi).
Aplikację możemy pobrać także na telefon lub tablet. Wtedy wybrany plik należy przytrzymać dłużej. Wtedy pojawi się okienko z opcją “Send to Kindle”.
Przesyłanie książek za pomocą adresu e-mail
Przesyłanie książek na Kindle przy pomocy adresu e-mail działa podobnie jak metoda Send to Kindle. W tym przypadku, zamiast instalowania aplikacji, wysyłamy wybrane pliki na e-mail czytnika.
Książkę wysyłamy tak samo jak zwykłą wiadomość email. Aby to zrobić, należy otworzyć swoją skrzynkę i wybrać nową wiadomość. Jako nadawcę wpisujemy adres email naszego czytnika Kindle. Każdy czytnik posiada swój własny adres mailowy, który znajdziemy w ustawieniach czytnika (Settings – Your Account – Send-To-Kinde E-mail). Plik, który chcemy wysłać, umieszczamy jako załącznik. Temat i treść pozostawiamy pustą.
Przeczytaj także: Jakie pliki obsługuje Kindle? Krótki opis + zmiany 2022
Ta metoda sprawdzi się podczas wysyłania większości formatów plików, a mianowicie: AZW, JPEG, DOC, DOCX, HTM, HTML, RTF, JPG, GIF, PNG, BMP i EPUB. Książki w formacie PDF należy przekonwertować na AZW3, a można to zrobić podczas wysyłania książki PDF, w temacie wiadomości wpisując „convert”. Plik zostanie automatycznie przekonwertowany na kompatybilny z urządzeniem Kindle AZW3.
Ta metoda ma jednak pewne ograniczenia. W jednym mailu możemy wysłać do 25 załączników. Dodatkowo załączniki nie mogą być większe niż 50 MB. Jeżeli książka, którą chcemy przesłać na czytnik, jest większa, to niestety musimy ją zmniejszyć. Co więcej, jednorazowo możemy wysłać mail maksymalnie na 15 adresów.
Zmiana adresu czytnika
Adresy mailowe czytników Kindle są generowane automatycznie przez Amazon. Można je jednak bez problemu zmienić. Wystarczy zalogować się na swoje konto na stronie Amazona, wejść w ustawienia w prawym górnym rogu (“Your account” -> “Content & devices”), a następnie w preferencjach (“Preferences”) kliknąć na “Personal Document Settings” i wpisać nową nazwę czytnika.
Wysyłka przewodowa za pomocą kabla USB
Nieco już staromodna metoda przesyłania treści na urządzenie za pomocą łącza USB, dla niektórych osób w dalszym ciągu będzie najłatwiejsza. Taki sposób wgrywania książek na Kindle będzie możliwy nawet w przypadku braku łączności z internetem. Cały proces jest bardzo prosty – wystarczy podłączyć komputer z czytnikiem poprzez kabel USB, a system powinien odczytać urządzenie i połączyć je automatycznie. Dysk Kindle zostanie wczytany przez komputer lub laptop, a wtedy wystarczy ręcznie zgrać wybrany dokument. Takim sposobem można przesłać dowolny format książki, choć nie każdy z nich będzie możliwy do odczytu, jeżeli dany czytnik nie współpracuje z określonym formatem.
Przeczytaj także: Plik PDF na Kindle – jak czytać format PDF na czytniku Amazon?
Niestety podczas przesyłania książek za pomocą kabla USB nie dochodzi do konwersji automatycznej (zmiany formatu pliku). Przez kabel możemy wgrać natomiast przekonwertowane wcześniej książki. Można to zrobić na przykład za pomocą programu do konwersji Calibre, o którym więcej pisałam tutaj. W tej metodzie nie ma też możliwości zapisania książki w chmurze, czyli na internetowym dysku. Po usunięciu książki z czytnika, chcąc przesłać ją ponownie, trzeba będzie dany plik wgrać tą metodą lub ponownie przesłać za pomocą którejś z wymienionych wyżej opcji.
Wysyłka ebooków z Empik Go i Legimi
Trochę inaczej wyglądać będzie wysyłka książek elektronicznych wypożyczonych w aplikacjach Legimi lub Empik Go. Aby przesłać na Kindle książkę pobraną w jednej z wypożyczalni, należy najpierw pobrać na komputer lub tablet odpowiednią aplikację – odpowienio Legimi na Kindle (do pobrania tutaj) lub Empik Go na Kindle (do pobrania tutaj). Następnie należy podpiąć czytnik Kindle do urządzenia za pomocą kabla, zsynchronizować urządzenia i wybrać książki, które chcemy przenieść na czytnik.