Jak czytać mangę?

Moje pierwsze wspomnienie z Japonią wiąże się z Czarodziejką z Księżyca. Pamiętam, jak po szkole wyczekiwałam, aż wybije 15.00 i na Polsacie rozpocznie się moja ulubiona bajka. Fascynowali mnie wtedy ci śmieszni bohaterowie i specyficzna kultura. Nie miałam wtedy pojęcia o tym, że ta bajka to tak naprawdę anime, które powstało na podstawie japońskiego komiksu, czyli mangi.

Mangi cieszą się na świecie dużą popularnością. Sięgają po nie zarówno osoby młodsze, jak i dorośli. Głębia fabularna japońskich komiksów sprawia, że wiele z nich znalazło się na czele list bestsellerów. Zobaczmy, jak czytać mangę, aby zrozumieć jej treść.

Manga – co to jest?

Choć pierwotnie słowo manga oznaczało ozdabianie rycin, obecnie znane jest głównie w odniesieniu do japońskich komiksów. W Japonii mangi cieszą się wyjątkową popularnością, a te, które są najchętniej czytane, często są adaptowane w formie animacji (anime). Zarówno manga, jak i anime cieszą się dużym powodzeniem również w krajach europejskich, także w Polsce.

Termin manga w odniesieniu do komiksów został wymyślony przez słynnego japońskiego rytownika Katsushika Hokusai i oznaczał „śmieszne obrazki”. W formie, w jakiej znamy ją do dzisiaj, manga rozwinęła się pod koniec lat 40. XX wieku, kiedy to Japonia znalazła się pod silnym wpływem Zachodu.  i szybko rozwinęła się jako szeroka gałąź japońskiej branży literackiej.

Jak wygląda manga?

Kopia IMG 1298

Manga swoim wyglądem przypomina tradycyjny komiks, choć można zauważyć pewne różnice. W oczy od razu rzuca się monochromatyczny charakter mangi i jej czarno-biała paleta. W kolorze wykonuje się tylko okładkę oraz niektóre indywidualne ilustracje. Inspiracją dla mangi były amerykańskie komiksy i to z nich japońscy twórcy wzięli sposób przekazywania informacji przez przedstawienie dialogów w formie tzw. dymków. 

Przeczytaj także: Fenomen Wattpadu – czym jest i jak działa platforma, która zdobyła rzesze czytelników

Rodzaje mangi

Istnieje pięć głównych gatunków mangi, zasadniczo dostosowanych do określonych grup odbiorców, choć i one mają swoje indywidualne podziały:

  • Shōnen – manga dla chłopców, jej cechą charakterystyczną są silni bohaterowie i  fabuła, w której głównym motywem jest walka. Przykładem tego rodzaju mangi są: Dragon Ball, Naruto i Atak Tytanów.
  • Shōjo – manga przeznaczona głównie dla dziewcząt. Zazwyczaj opowiada historię pierwszej szkolnej miłości i przeszkód, jakie napotyka. W tym gatunku możemy przeczytać np. Fruits Basket.
  • Kodomomuke – to manga dla dzieci. Przedstawione historie są radosne, dostosowane specjalnie do najmłodszych czytelników. Przykładem takiej mangi jest Doraemon.
  • Isekai  –  ten rodzaj mangi przedstawia bohaterów, którzy przenoszą się do świata fantasy. W tym stylu napisana jest np. Sword Art Online.
  • Mahō-shōjo  – to mangi fantasy o tzw. magical girls, czyli czarodziejkach. Polscy widzowie będą kojarzyć ten rodzaj mangi z Sailor Moon, czyli Czarodziejką z Księżyca.
  • Mangi dla dorosłych: seinen (dla młodych mężczyzn), josei (dla młodych kobiet), ecchi i hentai (mangi erotyczne).

Jak czytać mangę?

Mangę czytamy inaczej niż książkę czy klasyczny komiks. Biorąc mangę do ręki, już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć lustrzane odbicie okładki – front jest z prawej strony, a tylna strona z lewej. Tak też należy czytać mangę – od prawej do lewej i z góry na dół. Wypowiedzi bohaterów w mandze przedstawiane są za pomocą dymków, które mają różne kształty. Zwykły dymek z ogonkiem, wskazującym postać, oznacza słowa wypowiadane na głos. Dymki kanciaste, poszarpane oznaczają wypowiedź emocjonalną, np. krzyk, gniew. Jeżeli od dymku do postaci prowadzi nie ogonek, a owalne kształty, oznacza to myśl niewypowiedzianą na głos. Monolog wewnętrzny zamyka się zazwyczaj w prostokątnym polu. Nie jest to bardzo skomplikowane i dość szybko można się przyzwyczaić do takiego sposobu czytania.

manga

Przeczytaj także mój poradnik o tym, gdzie kupować mangi.

Mangi zazwyczaj zawierają krótką notatkę o autorze, która znajduje się na obwolucie wewnątrz mangi, a po drugiej stronie można znaleźć informacje na temat bohaterów komiksu. W niektórych egzemplarzach pierwsza strona mangi jest kolorowa, jednak charakterystyczną cechą japońskich komiksów jest utrzymanie treści w czarno-białych barwach. Wielkość paneli zależna jest od danej sceny oraz informacji, jakie są w nich przekazywane.

Choć manga nie jest standardową książką, jej fizyczna forma z wyglądu ją przypomina, a różni się głównie sposobem prezentacji treści. W Japonii manga uznawana jest za standardową formę prezentacji literatury, która cieszy się dużą popularnością.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Komentarze osadzone
Wyświetl wszystkie komentarze